Zayıflamak İçin Dua Okuyan Müminler Sağlıklı Bir Yaşama Kavuşuyor

Zayıflamak için okunan duanın sözleri ve muazzam tesirleri

Müminler hayatın her alanı ile ilgili dua okuyabilirler. Kimin herhangi bir konuda bir isteği veya bir haceti varsa bu hususta yüce Rabbine el açarak yardım isteyebilir. Fazla kilolardan muzdarip olmak da önemli bir sağlık sorunudur ve bu hususta dua okunması kadar doğal bir şey yoktur. 

Bazı kaynaklarda “Zayıflamak için de dua okunur mu?” gibi anlamsız bir yaklaşım olsa da bu kesinlikle doğru değildir. Elbette müminler zayıflamak için de dua okuyabilirler. Zira duaların okunma alanı sınırsızdır. Helal dairesi içinde olmak koşulu ile her konuda dua okunabilir. Kaldı ki fazla kilolardan kurtulma çabası önemli bir sağlık sorunudur ve asıl böylesine ciddi meselelerde dua okumak büyük önem taşır.

Zayıflamak için dua nasıl tesir gösteriyor?

Zayıflama duası yüce Allah’ın güzel isimleri olan esmalara ve Kuran ayetlerine dayanır. Bu bakımdan gönül rahatlığı ile okunabilecek dualar kategorisindedir. Zayıflamak için okunan duanın tesirli olmasını sağlayan birinci husus dayanmış olduğu bu kutsi sözlerdir.

Zayıflama duasının kısa sürede olumlu sonuçlarının görülmesinin bir diğer sebebi ise aynı zamanda “iradeyi güçlendiren bir dua” olmasıdır. Bilindiği üzere zayıflama sürecinde insanların en büyük sıkıntısı yeteri kadar kararlı davranmamaları ve kendilerine verdikleri sözleri tutmamalarıdır. İşte burada sözlerini aktaracağımız zayıflama duası tam olarak böyle bir etki gösterir ve kişinin iradeli olmasını sağlayarak bu zorlu sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlar.

Zayıflamak için okunan dua günün hangi vaktinde okunmalıdır?

Zayıflamak için okunan dua günde iki defa okunmaktadır. Bu okumalardan birincisi sabah vakitlerinde yapılmaktadır. İkinci okuma ise gece yatmadan önce niyaz edilir.

Büyük alimler zayıflamak için duanın istenilen hedeflere tam olarak ulaşıncaya kadar sabırla okunmasının faydalı olacağını belirtmişlerdir. Zayıflama süreci uzun ve zorlu bir dönemi kapsar. Çoğu zaman kişi belli bir miktarda zayıfladıktan sonra başarılı olduğunu düşünerek bu çabasına son verir. Halbuki bu büyük bir hatadır. Kişi bir müddet sonra bu çabasını boşa çıkaracak şekilde daha fazla kilo alır.

Zayıflamak için dua okuyan kişilerin istedikleri kiloya tamamen ulaşana kadar sabırla duaya devam etmeleri en isabetli davranış tarzı olacaktır.

Zayıflamak için dua okuyan müminler beslenme tarzına ve egzersiz yapmaya özen göstermelidir

Dua okumak müminlerin isteklerinin gerçekleşmesine elbette vesile olmaktadır. Ancak yüce Allah duaların kabulü için kullarından fiili dua da yapmalarını istemektedir. Yani mümin önce üzerine düşeni yapacak ve elinden gelen gayreti gösterecektir. Tüm sorumluluklar yerine getirildikten sonra yüce Allah’a el açılarak niyazda bulunulacaktır.

Bu itibarla zayıflamak için dua okuyan müminler kesinlikle doğru bir diyet programı uygulanmalıdır. Zira beslenme tarzı ile fazla kilolar arasında doğrudan ilişki vardır. Seçilecek diyet programının gelişigüzel hazırlanmaması ve mutlaka bir uzman gözetiminde yürütülmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca başvurulan diyetin kişinin yaşam tarzına ve kültürüne uygun olması da gerekir. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise kişinin bulunduğu şehirdeki uzman bir hekimden destek almasıdır. Günümüzde yaygınlaşan obezite sorunlarından ötürü tüm yerleşim birimlerinde devlet hastanelerinde uzman diyetisyenler halka ücretsiz hizmet vermektedir.

Fazla kilolardan kurtulmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer önemli husus ise hareketli bir yaşam tarzı benimsemektir. Ayrıca kişi, diyet programı ile birlikte belli düzeyde egzersiz de yaparsa çok daha kısa sürede istenilen düzeyde zayıflayacaktır.

İfade edilen bu çabaları gösterdikten sonra geriye kalan tek şey kişinin güçlü bir iradeye sahip olması ve fazla kilolardan kurtulmak için kararlı bir şekilde mücadele etmesidir. Bunu sağlayacak temel husus ise zayıflama duası okumaktır. Bu dua vesilesiyle mümin ruhsal olarak kendisini çok daha güçlü hissedecek ve zayıflama çabasını Allah’ın izniyle başarıyla sonuçlandıracaktır.

Zayıflamak için okunan duanın sözleri

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Mukît,

Ya eyyühen nasü kad caetküm mev’ızatüm mir rabbiküm ve şifaül lima fis suduri ve hüdev ve rahmetül lil mü’minın.

Ya Kâdir,

Ve lillahi ma fis semavati ve ma fil ard ve kefa billahi vekıla. (amin)

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir