Utangaçlık Nasıl Geçer? Bu Yöntemler İşinize Çok Yarayacak!

Bencil olmayı öğrenemezseniz utangaçlığı yenemezsiniz

Utangaç insanların büyük bir kısmı normalden daha özverili ve alçakgönüllüdür. Ancak özgüven sahibi insanlar “hafif bir bencillik” sahibidir.

Bencillik ifadesi ilk bakışta olumsuz bir kavram gibi algılansa da kişinin motivasyonunu yükselten ve kendisine değer vermesini sağlayan çok etkili bir duygudur. Tüm sosyal iletişim uzmanları belli bir dozda bencilliğin sağlıklı kişilik gelişimi için şart olduğunu ifade etmektedir.

Utangaç mı korkak mı olduğunuza karar verin!

Çoğu insan utangaçlıkla korkaklığı birbirine karıştırmaktadır. Ancak korkaklık ile utangaçlık bambaşka kavramlardır. Bir insan utangaç olduğu halde çok cesur davranışlar sergileyebilir. Aynı şekilde utangaç olmayan bir kişi kimi durumlarda korkakça davranışlar sergileyebilir.

Ancak bazen çok özel bir davranış kalıbı ortaya çıkar ki bu da “korkaklığın utangaçlıkla karıştırılması”dır.

Yapılması gereken şey gerçekten korkak mı utangaç mı olduğunuza karar vermenizdir. Eğer cevap “korkak olduğu için utangaç olduğunuz” şeklinde ortaya çıkarsa önce büyük bir özgüven kaybı yaşayıp mutsuz olacaksınız. Fakat utangaçlığınızın nedenini çözdüğünüz için kısa bir süre sonra üzerinizdeki tüm olumsuz ket vurmalardan kurtulabileceksiniz.

Yabancılarla küçük egzersizler yaparak utangaçlığı üzerinizden atın

Utangaçlığı yenmek için yabancı kişilerle küçük egzersizler yapmak müthiş sonuçların alınmasını sağlamaktadır.

Mesela alışverişte eşyaların fiyatını sormak, fiyata itiraz edip küçük bir pazarlık yapmak, insanlara teşekkür etmek, adres sormak gibi küçük ve önemsiz görünen konuşmalar zannedilenden çok daha faydalı olmaktadır.

Hiçbir çocuk utangaç doğmamıştır, utangaçlık sonradan öğrenilir

Utangaçlık kalıtsal bir durum değildir, sonradan öğrenilir. Her ne kadar bazı aile bireylerinin tümü benzer şekilde utangaç davransa da bu durum doğuştan utangaç oldukları anlamına gelmez. Aksine bu benzerlik her doğan birey utangaçlığın egemen olduğu aile ortamında yetiştiği için olumsuz modelleri örnek aldığı anlamına gelir.

Utangaçlık sonradan öğrenilen olumsuz bir davranış kalıbı olduğuna göre yapılacak pratik uygulamalarla da kolaylıkla giderilebilir. Bu gerçekten hareketle bir kişi asla utangaçlığı “kader” olarak algılamamalı ve utangaçlığın her zaman aşılabileceğine inanmalıdır.

Devamlı bakımlı ve şık olmalısınız

Dış görünüşümüz kişiliğimiz üzerinde zannettiğimizden çok daha etkilidir. Bakımlı ve şık olmak özgüvenimizi arttırır ve kendimizden emin olmamızı sağlar.

Eğer kişide utangaçlık varsa ve dış görünüş de tatmin edici düzeyde güzel değilse kişideki “yenilmişlik psikolojisi” daha da güçlenir.

Tabi diğer insanların da bizim duygu ve düşünce dünyamızdan önce dış görünüşümüze bakarak karar verdiğini de unutmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Özgüven Eksikliğini Yakından Tanıyın, Çözüm Yollarını Keşfedin!

Bilgili insanların utangaçlığı yenmesi daha kolaydır

Çoğu zaman diğer insanların karşısında konuşamamamızın nedeni eksik bilgiye sahip olmamızdır. Bu durumlarda iletişme geçmeme sebebimiz çekingenliğimiz değil üzerinde konuşulan konu hakkında söyleyecek sözümüz olmamasıdır.

Eğer kişi kendisini yetiştirir ve bilgisine güvenirse kendisini ifade etme konusunda da özgüvene sahip olur. Ayrıca ne kadar utangaç olursa olsun çevredeki insanlar çok bilgili olduğunu bilirlerse her zaman kendisine “fikir danışılacak bilgili biri” gözüyle bakılacaktır. Yani şahıs iletişime geçemeyecek kadar utangaç olsa dahi diğer insanlar kendisine danışmak üzere onunla diyaloga gireceklerdir.

Kendini şu an için tanımla ve gelecek için düşle!

Utangaç insanların en büyük sıkıntısı geçmişte yapmış oldukları başarısız iletişim denemeleridir. Kişi geçmişte yaşadıklarını devamlı canlı birer anı olarak zihninde canlandırır ve girişeceği her diyalogda benzer sıkıntılar yaşayacağını zanneder. Yani utangaçlık aslında geçmişte takılı kalmak ve gelecek umudunu yitirmektir.

Ancak yapılması gereken şey şu anda içinde bulunulan durumu kabullenmek ve gelecekte nasıl bir yaşam sürdürüleceği konusunda tasarımlarda bulunmaktır.

Utangaçlık sorunu yaşayan bireylerde içinde bulunulan yaşam yani (bugün) hiç de mutlu olunan bir zaman dilimi değildir.Bu nedenle utangaçlıktan muzdarip olan kişi yaşamından memnun olmadığını kabul etmelidir.

Gelecekle ilgili tasarımında ise şu akıl yürütmeyi esas almalıdır: “Eğer utangaçlık illetinden kurtulamazsam geleceğim de bu günkü gibi olacak. O halde kesinlikle net bir karar vermeli ve utangaçlığı yenmeliyim. Mutlu ve başarılı olmak için bunu yapmaya mecburum.”

Bu ifadedeki en önemli yaklaşım utangaçlığı yenmenin bir mecburiyet (zorunluluk) olduğu fikridir. Yani utangaçlığı yenmek için çaba sarf eden kişiler bunu sıradan bir kendini geliştirme olayı olarak algılamamalı aksine en önemli “hayat pratiği” olarak düşünmelidir.

Kendine güçlü sloganlar bul!

Motivasyon ve cesaret arttırma konusunda en güçlü araçlar sloganlardır. Bazen bir söz tüm yaşamımızı anlamlı kılar. Bu sözler saatlerce süren konuşmalardan çok daha anlamlı olup “içimizdeki eşikleri aşmamızı” sağlar.

Siz de utangaçlığınızı yenmek istiyorsanız mutlaka kendinize bu tarzda güçlü sloganlar bulmalısınız. Seçeceğiniz slogan hayat görüşünüze göre değişebilir. Taktir ettiğiniz bir düşünürün sözleri, dua metinleri, küçük bir şarkı sözü hatta argo bir küfür bile bu işlevi yerine getirebilir. Önemli olan sözün kişiye hızlı ve güçlü biçimde telkinde bulunmasıdır.

Evet ya da hayır demeyi öğrenmek

Utangaç insanlar kendilerini savunma ve fikirlerini net biçimde ifade etme konusunda güçlük çeker. Bu nedenle de dış müdahalelere her zaman açıktırlar. Evet ya da hayır deme konusunda yeterli iradeyi ortaya koyamayan utangaç bir kişi çoğu zaman istemediği bir pozisyonda kendisini bulabilir.

İşte tam da bu noktada utangaçlığı yenme konusunda emek veren kişinin her şeyden önce “iradesini ortaya koymayı öğrenmesi” ve ne zaman evet ne zaman hayır diyeceğini bilmesi gerekir. Çünkü bu şekilde davranarak önce kişiliğini ve yaşamını koruma altına alacak ve ardından yaşamını daha da güzelleştirme çabası içine girecektir.

 Kendinizi tanıyın ve özgüveninizi nasıl arttıracağınızı öğrenin!

Utangaçlığı yenmek ve özgüven kazanmak her şeyden önce “öğrenilebilen bir pratik”tir. Eğer başarılı bir rehber desteği alınırsa arzulanan yaşama kısa sürede kavuşulabilmektedir.

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir