Sosyal Fobi Nasıl Yenilir, İşte Müthiş Yöntemler

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir, 10 Garantili Taktik

Sevgili okurum, özgüven nasıl kazanılır adını verdiğim bu blogda, özgüvenle alakalı yazılar yazıp bu konudaki deneyimimi paylaşmak istiyorum. Bu bağlamda sosyal fobi adlı iğrenç ve musallat hastalığın çözümüne dair detaylı bir yazı kaleme alıp “sosyal fobi nasıl yenilir” sorusuna cevap olacak 10 garantili yöntem aktarmak istedim.

  • Sosyal fobi nasıl yenilir, diyenlerin mutlaka tatbik etmesi gereken bu 10 taktiğe garantili taktikler dedim; çünkü bu taktikler “uygulandığında” gerçekten de işe yarıyor. Tabi, bunun için de uygulama cesareti lazım.

Şimdiye dek sosyal anksiyete bozukluğu ile ilgili ve “sosyal fobi nasıl yenilir” sorusunun cevabına ilişkin belki de onlarca ve hatta yüzlerce yazı okudun değil mi? Öyleyse şimdi şunu istiyorum senden: Bu yazıyı da son kelimesine dek oku ve yazı boyunca aktaracağım taktikleri içselleştirmeye çalış; hatta gerekli yerlerde kısa notlar al.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir 1, Aşağılık Duygusu Farkındalığı

1- Aşağılık duygusunun temellerine in.

Hepimizin (evet bütün insanlığın) temel ve birincil sorunu, “değersizlik inancı” ve “aşağılık duygusu”dur. Bu duyguyu o kadar yoğun yaşarız ki bazen bu duyguyu bastırmak için aşırı kibirli bir tavır bile takınırız.

  • Evet, sadece sosyal fobik olan bireylerde değil bütün insanlık aleminde aşağılık duygusunun ve değersizlik inancının acı izlerini çok bir şekilde görmek mümkün.

İşte bu noktada şu soruyu mutlaka yanıtlamalısın: Kendimi neden değersiz görüyorum?

Bu sorunun derin ve detaylı analizi, seni sosyal fobi illetinden kurtarabilir.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir 2, Doğuştan Gelen Kader mi?

2- Sosyal fobinin doğuştan gelen bir rahatsızlık olmadığını ve çözümü olduğunu bil.

Bazı ortamlarda sesinin soluğunun kesildiğini, göğüs kafesinin kalbini zaptedemediğini, konuşmaya başladığında sesinin titrediğini ve yüzüne ateş bastığını çok iyi biliyorum dostum.

  • Peki, sence hayat kaliteni inanılmaz derecede düşüren ve yaşamdan aldığın zevki heder eden bu iğrenç belirtiler doğuştan mı geliyor?

İşte güzel cevap bu: Hayır, hiçbir sosyal fobi rahatsızlığı kişinin doğuşu ile kendisine musallat olan bir kötü kader değil. Yani bu rahatsızlık sonradan ortaya çıkan ve özellikle de “çevresel etkenler”le beliren bir niteliktedir. Öyleyse çözümsüz olduğunu düşünüp kendini ümitsizliğe mahkûm etme.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir 3, Mekânsal ve Zamansal Değişiklik

3- Farklı mekanlarda ve zamanlarda değiştiğini görmek.

Sosyal fobi nasıl yenilir, diye soran birinin sosyal fobiye ilişkin şu ayrıntıyı muhakkak fark etmesi gerekir:

  • Bu rahatsızlık, ortama, bağlama, zamana ve mekana göre değişiklik gösteriyor. Bazı ortamlarda kendini kuş gibi hafif ve kendinden emin hissettiğini mutlaka fark etmiş olmalısın. İşte bu rahatlık ve emniyet hali, sosyal fobinin değişik zamanlarda değişik görünümler arz ettiğinin kanıtıdır.

Hatta bazen, konuşunca sesinin titremesi gerektiğini ve nefes nefese kalacağını düşündüğün bir ortamda kendinden emin bir şekilde ve usta bir konuşmacı şeklinde konuşursun.

İşte bu durum, sosyal fobinin bazen kendiliğinden geçtiğinin en belirgin kanıtı sayılır. Sana önerim: O durumları ve durumu yaratan dinamikleri gözlemleyip sürekli kılmaya çalış.

İlgili Yazı: Erkeği Kendine Bağlamanın 6 Pratik Yolu

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir 4, Çevre ve Arkadaşlar

4- Arkadaşlar ve pozitif çevre.

Önceki maddelerden birinde sosyal fobinin çevresel etkenlerden kaynağını aldığını ifade etmiştim; öyleyse çevresel etkenlerin ve koşulların değişimi sosyal fobiyi de değiştirip dönüştürecektir.

  • Çoğumuz şunu biliriz: Sosyal fobi, beyindeki kimyasallardan birkaçının (özellikle serotonin ve dopamin gibi) azalması sonucu ortaya çıkar. Peki bu kimyasalların çevreyle ne ilgisi var?

Sağlıklı bir çevreye adapte olan beyin, zaman içerisinde bu kimyasalları da sağlıklı bir şekilde üretmeye başlar. Bu yüzden pozitif arkadaşların özgüvenli ortamına adapte olan birçok kişi, bir müddet sonra kendisindeki sosyal fobinin yok olduğuna tanıklık etmiştir. Bunun örneği oldukça fazladır; zira beynin işleyiş mekanizması budur.

Bu maddeyi şu sözle noktalamak mümkün: “Bana arkadaşını söyle, sana sosyal fobik olup olmadığını söyleyeyim.”

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir 5, Geçmişin Birikimi

5- Geçmişinin birikimi.

Sosyal fobik olan her insan, değişik yol ve yöntemler deneyerek bu rahatsızlığın üstesinden gelmeye çalışmalıdır; çünkü hangi taktiğin kimde faydalı olacağını bilemeyiz.

Bu bağlamda geçmişin birikimi kavramına da başvurmamız gerekir, şöyle ki:

  • Her insan, geçmişinde özgüven duygusunun tavan yaptığı değerli, güzel ve özel hatıralar ile doludur.

İşte bu özel hatıralar, sosyal fobi nasıl yenilir, sorusunun harika bir cevabı olabilir; zira bu anıların gücünden gerçek anlamda faydalanabilen biri, bu sıkıntının da üstesinden gelebilir.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir 6, Olumlu Yönler

6- Olumlu yönlerini görmeye başla.

Sosyal fobi, kişinin her daim “olumsuz ve kötü”ye odaklanmasına sebebiyet verir; oysaki olumlu yönler bu rahatsızlığı kökünden kurutabilir. Nasıl mı?

  • Girdiğin ortamlarda mors olacağını ve insanların seninle dalga geçip seni rezil edeceklerini düşündüğün için daima kötücül bir his beliriyor içinde, doğru mu?

Peki, benzer ortamlarda gerçekten başarılı olduğun olmadı mı hiç? İşte bu tür başarılar, “olumlu yönler”i oluşturur ve bu yönlere odaklanmak, seni hem kısa vadede hem de uzun vadede motive eder. Bu motivasyon da başarının sürekli olmasını sağlar.

Öyleyse kendine bir “olumlu yönler listesi” yap ve kendini mutsuz ve umutsuz hissettiğin demlerde bu listeye göz at. Ne de olsa kara gün kararıp kalmaz.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir 7, Rahatlık Alanını Terk Et

7- Rahatlık alanı kavramını bil.

Rahatlık alanı, kişinin alışkanlıklarını ifade eder ve her insan doğal bir eğilimle kendi rahatlık alanında kalmak ister.

  • Örneğin insanın, her gün görüştüğü arkadaşlar “rahatlık alanı”nın içerisinde yer alır ve çoğu kişi, bu alanın dışına taşmaktan korkar, tedirgin olur.

Oysaki sosyal fobi nasıl yenilir, sorusunun en işlevsel cevaplarından biri, “rahatlık alanının terki”dir.

Gerçekten de farklı okyanuslara açılıp yeni zevkler tatmanın en etkili yolu, sahili kaybetmeyi göze almaktan geçer.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir 8, Kaplumbağa Gibi Olmalısın

8- Kaplumbağa örneğini aklında tutup risk al.

Gerçekten de kaplumbağa örneği sosyal fobinin nasıl yenileceği konusunda bize bir hayli katkı sunabilir, şöyle ki:

Bir filozof, kaplumbağaya dikkat et ki ancak risk alıp başını kabuğundan çıkardığı zaman ilerlemeye başlıyor, der. Bu sözü, korkuların üzerine gitmek şeklinde anlamalı ve bu bilgiyi pratiğe aktarmalıyız. Şunu bil ki, bilinçaltı zaman içinde buna alışacak ve artık eskisi kadar zorlanmayacaktır.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir 9, Eşitlik Prensibi

9- Diğer insanlarla eşit olduğunu fark et.

  • Sosyal fobi nasıl yenilir, diyen bir birey aslında biraz da şunu soruyordur: Ben neden böyleyim, niçin diğer insanları bilinçaltı düzeyde kendimden üstün görüyorum? Neden onların benden değerli oldukları inancı ile yaşıyorum?

Bu problemin ciddiyeti üzerinde durmalı ve hiçbir insanın diğerinden üstün olamayacağı gerçeğini içtenlikle kabul etmeliyiz. Bu düşünce ve duygu devrimi, biraz zaman alabilir; ancak muhakkak değişir.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir 10, Profesyonel Yardım

10- Bu konuda profesyonel yardım al.

Bu konuya yönelik yazılan kitapları ve eğitim setlerini inceleyerek profesyonel yardım almalıyız.

Bu bağlamda şu eğitim setini mutlaka incelemeli ve oradaki güzel yöntemleri hayata geçirmelisin.

Özgüven sahibi olmak mı istiyorsunuz; öyleyse Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti ile bir şans verin kendinize. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, hakikaten dikkate şayan.

Buraya tıklayıp Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir