İçeriğe geç
Anasayfa » Sabır İçin Okunacak Dua 7 Ayetin Gücü

Sabır İçin Okunacak Dua 7 Ayetin Gücü

Sabır için okunacak dua

Sabır için okunacak dua müminlerin dayanma gücüne ihtiyaç duydukları her mevzuda okunabilir. Bu tesirli dua maddi sorunlara karşı sabırlı olayı dilemek için okunabileceği gibi özel yaşamdaki sıkıntılı süreçleri atlatmak amacıyla da okunabilir.

 • Sabır için okunacak dua sözlerini okuyan müminler, Allah’ın izniyle karşı karşıya oldukları musibetlerden kurtulmayı başarırlar. Bu dua kişinin sabırlı olmasını sağlarken aynı zamanda basiretinin de açılmasına vesile olur. Basireti açılan yani olayların iç yüzünü daha net görmeye başlayan müminler inşallah her türlü sıkıntısından kurtulur.

Sabır için okunacak dua

Sabır için okunacak dua için makbul kabul edilen zamanlar var mıdır?

Sabır duası günde iki defa okunması tavsiye edilen bir niyazdır. Bu okumalardan birincisi sabah namazı ile öğle namazı arasındaki vakitte yapılmaktadır. İkinci okuma ise yatsı namazından sonra niyaz edilir.

Sabır duasına ne kadar süre devam etmeliyim?

Sabır için okunacak dua sözlerine 3 gün boyunca devam edilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı alimler ise müminlerin bu duayı 7 güne tamamlamasını önermektedir. Ancak ifade etmek gerekir ki sabır duasının en yaygın ve kabul gören okuma süresi 3 gündür.

Sabır için okunacak dua sözleri okumadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

Sabır duası okumadan önce abdest almak inşallah duaya olan icabeti artıracaktır. Zira abdest sadece bedensel temizlik olarak algılanmamalıdır. Abdestli biçimde el açmak duaya gösterilen önemin ifadesidir.

Dua edilen günlerde küçük de olsa bir miktar sadakanın verilmesi de inşallah çok faydalı olacaktır. Zira sadaka vermenin onlarca faziletinden biri de duaların kabulüne vesile olmasıdır.

Sabırlı olmayı öğrenmek için ne yapmalıyım?

Sabır için okunacak dua sözlerini niyaz ederek Yüce Rabbinden sabır dileyen müminlerin fiili duayı da ihmal etmemesi büyük önem taşımaktadır. Yani müminler dua ederek sabır talep ederken günlük yaşamdaki sorumluluklarını da yerine getirmelidir.

Peygamber Efendimizin örnek yaşamı ve büyük alimlerin görüşleri göz önüne alındığında sabrı artıran hususlar şöyle sıralanabilir:

 • Namaz kılmak sabrı arttıran en önemli güçtür. Farz namazları dışında da kişi sıkılıp bunaldığında veya sabrını zorlayan bir şey ortaya çıktığında namaza durmalıdır.
 • Kuran-ı Kerim’den sureler okumak kişini manevi dünyasını zenginleştirir ve sabrının artmasını sağlar.
 • Allah’ın adını her fırsatta anmak ve Allah’a güzel isimleri olan esmalarla seslenmek de sabır duası hükmündedir. Müminler mümkün olduğu kadar farklı esmayı ve anlamını ezberleyerek gün içinde zikretmelidir.
 • Ramazan ayı dışında da haftanın belli günlerinde oruç tutmak kişinin ruhsal yapısı üzerinde çok olumlu tesirler gösterir.
 • Ne durumda olunursa olunsun Allah’ın verdiği nimetler için şükretmek müminlerin sabrının artmasını sağlar.
 • Gücü nispetinde sadaka vermek müminlerin hem maddi yaşamının, hem özel hayatının hem de ruhsal durumunun güzelleşmesine vesile olur.
 • Temiz kıyafetler giymek, güzel kokular sürünmek, kişisel bakımına önem vermek de kişinin özgüvenli olmasını sağlayarak sabrının artmasını temin eder.
 • Boş durmamak, kendisine uygun bir işte çalışarak verimli bir insan olmaya gayret etmek kişinin duygu ve düşüncelerinin olumlu etkilenmesini sağlar.
 • Sosyal bir kişiliğe sahip olmak, ailesi ve dostları ile iyi geçinmek her türlü sıkıntının hafiflemesini sağlar.
 • Fırsat buldukça yolculuk yapmak kişinin ferahlamasını sağlar ve sabrının artmasına vesile olur.

Burada ifade edilenler dışında kişinin tüm yaşamında duaların muazzam gücünden faydalanması ve her sıkıntısında Rabbine yönelmeyi alışkanlık haline getirmesi de sabır kazanması bakımından büyük önem taşımaktadır.

Sabır için okunacak dua

Sabır için okunan dua sözleri ve Türkçe meali

Sabır duası 7 Kuran ayetinin peş peşe okunması ile niyaz edilir. Bu ayetler sabır konusuna vurgu yapan ve Yüce Allah’ın kudretini öne çıkaran ayetlerdir. Dua okunurken sadece aşağıdaki Arapça dua sözleri okunacaktır. Ancak dua eden müminlerin en az bir defa Türkçe mealleri okuyup duanın anlamı üzerinde tefekkür etmesi de faydalı olacaktır.

Sabır duası nispeten uzun bir duadır ve pek çok mümin tarafından ezberlenerek okunması zordur. Bu gerçekten hareketle büyük alimler duanın yazılı bir metin üzerinden de okunabileceğini ifade etmişlerdir.

Sabır için okunacak dua sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Rabbüs semavati vel erdı ve ma beynehüma fa’büdhü vastabir li ıbadetih hel ta’lemü lehu semiyya

Kale bel sevvelet leküm enfüsüküm emra fe sabrun cemıl asellahü ey ye’tiyenı bihim cemıa innehu hüvel alımül hakım

İnnel’insane hulika helu’an

Kale setecidünı in şaellahü sabirav ve la a’sıy leke emra

Ve lemma berazu li calute ve cünudihı kalu rabbena efrığ aleyna sabrav ve sebbit akdamena vensurna alel kavmil kafirın

İn temsesküm hasenetün tesü’hüm ve in tüsıbküm seyyietüy yefrahu biha ve in tasbiru ve tetteku la yedurruküm keydühüm şey’a innellahe bi ma ya’melune mühıyt

Ve ma tenkımü minna illa en amenna bi ayati rabbina lemma caetna rabbena efrığ aleyna sabrav ve teveffena müslimın (amin)

Sabır için okunacak dua

Sabır duasında geçen ayetlerin Türkçe mealleri

(Allah) göklerin, yerin ve bu ikisi arasındakilerin Rabbidir. Şu halde, O’na ibadet et ve O’na ibadet etmede sabırlı ol. Hiç, O’nun adını taşıyan bir başkasını biliyor musun? (Meryem-65)

Yakup, “Nefisleriniz sizi bir iş yapmağa sürükledi. Artık bana düşen, güzel bir sabırdır. Umulur ki Allah onların hepsini bana getirir. Çünkü O, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir” dedi. (Yusuf-83)

Şüphesiz insan çok hırslı ve sabırsız olarak yaratılmıştır. (Mearic-19)

Mûsâ, “İnşallah beni sabırlı bulacaksın. Hiçbir işte de sana karşı gelmeyeceğim” dedi. (Kehf-69)

(Tâlût’un askerleri) Câlût ve askerleriyle karşı karşıya gelince şöyle dediler: “Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızı sağlam bastır ve şu kâfir kavme karşı bize yardım et.” (Bakara-250)

Size bir iyilik dokunursa, bu onları üzer. Başınıza bir kötülük gelse, ona sevinirler. Eğer siz sabırlı olur, Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız onların hileleri size hiçbir zarar vermez. Çünkü Allah onların işlediklerini kuşatmıştır. (Al-i İmran-120)

“Sen sırf, Rabbimizin âyetleri bize geldiğinde iman ettiğimiz için bize hınç duyuyorsun. Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve müslüman olarak bizim canımızı al.” (Araf-126)

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir