Ruhsal Enerji Meselesi Hiç de Bildiğimiz Gibi Değilmiş!

Ruhsal Enerji Nedir?

Ruhsal enerji, (kimilerine göre sadece ruh) insanın yaratıldığı andan beridir var olan ve insanı bedenen ve psikilojik olarak ayakta tutan, ruh haline yön veren ve tüm evrenle etkileşim ve irtibat halinde bulunan güçtür. Canlı ya da cansız her yaratılmış, aslında bir enerji formudur. Bu enerji elle tutulmaz, gözle görülemez. Hayat enerjisi, yaşam gücü, hayata bağlılık olarak da yorumlayanlar var tabii.

Ruhsal Enerjinin İşlevi Nedir?

Ruhsal enerjinin öncelikli işlevi, bireylerin psikolojik olarak ayakta durmasını sağlamaktır. İnanca, yaşanılan çevreye, kişinin büyüdüğü aile ve topluma bağlı olarak ruhsal enerjinin oranı farklılık gösterse de, temelde işlevi aynıdır.

 • Burada enerji ve güç ayrımına değinmemiz gerek. Güç, bir işin yapılabilmesi için gerekli olan fiziksel etki mekanizmasıdır. Enerji ise, gücün içinde yer alması gereken yakıttır aslında. Ağır bir çantayı taşıyacak haliniz yoksa, ruhsal enerjiniz değil; gücünüz yetmediği içindir. Ruhsal enerjinizin ne seviyede olduğunu anlamak için ise o anki motivasyonunuza, neşenize, bir şeyler yapma isteğinize bakmalısınız. Mesela, yorucu bir günün ardından gücünüz tükenmişse ama akşam hala motive bir biçimde birtakım aktivitelerle meşgul olma isteğiniz varsa, ruhsal enerjiniz nedeniyledir.

Öte yandan, ruh enerjisi o anki duygularımıza göre şekil değiştirebilir. Aura da denen bu enerji, mutlu, üzgün, öfkeli ya da heyecanlı olduğumuz anlarda farklı şekil ve renklere bürünür. Bunları bizler gözle göremesek de, birtakım elektronik tarama cihazları ile gözlemlemek mümkün.

Ruhsal Enerjiler Arasında İletişim

Hepimizde, yaratılıştan gelen bir ruhsal enerji olduğunu yukarıda belirtmiştik. Ruhsal enerjinin işlevinden bahsettiğimizde, bireysel olarak ne işe yaradığını az çok anladık değil mi? Peki bu kadar mı? Tüm evrenin ahengi içerisinde bu muazzam düzenin bir parçası olan bizler ve ruhsal enerjilerimiz, aynı zamanda birbirimize de bağlıyız. Burada dikkat çekmek istediğimiz şey, canlı cansız her varlığın ruhsal enerjilerinin birbiriyle olan bağlantısı.

Bu enerji ile zihinleri kontrol etmek, dağları kayaları yerinden oynatmak gibi yeteneklerimiz olmasa da, sevmek, aşık olmak, azmetmek, hoşlanmamak gibi ruhsal eylemlerimiz biz farkında olmadan şekil alır. Son yıllarda yeni tanışan insanların birbirinden bahsederken “Elektrik alamadık, olmadı” tabiriyle anlatmak istedikleri şey, aslında auralarının uyuşmamasıdır. Birinin yanında kendinizi iyi, mutlu, huzurlu, güvende hissederseniz, o kişi ile ruhsal enerjinizin uyduğunu anlamalısınız.

Ruhsal Enerji Seviyeleri Hakkında

Ruhsal enerjiyi tanımlarken, herkeste var olduğunu ama farklı şartlar altında farklı seviye ve biçimlerde olabileceğini belirttik. Nasıl ki karakterimize şekil veren aile, okul, toplum, çevre gibi kavramların etkisi varsa, ruhsal enerjimiz üzerinde de etkileri mevcuttur.

 • Bazılarımızın ruhsal enerjisi sürekli düşükken, bazı insanların her an motive, her an heyecanlı, her an girişken olduklarını ve hayattan tat almaya çalıştıklarını görürüz değil mi? İşte bunun sebebi, farklı ruhsal enerji seviyelerine ve boyutlarına sahip olmakla alakalı.

Ruhsal Enerjimiz Düşerse – Azalırsa Ne Olur?

Hayatımızın, çevremizle ilişkilerimizin ve hislerimizin o kadar merkezinde ki, ruhsal enerjinin azalması durumunda fiziki birtakım etkilerinin olmayacağını düşünemeyiz bile. Peki, ruhsal enerjimiz düşerse ne olur?

 • Hayattan tat almamaya başlarız,
 • Sürekli hastalık hali,
 • Tıbben teşhis edilemeyen fizyolojik sorunlar,
 • İnsanlarla ters düşmek, uzaklaşmak,
 • Çevremizdekilerin kalbini kırmak,
 • Kadınlarda regl düzensizliği,
 • Evli, nişanlı ya da sevgili olan çiftlerde ayrılık,

belirti ve sonuçların başlıcalarıdır.

Bu kadar önemli ve ciddi sonuçlar verebildiğine göre, bizim dikkat etmemiz gereken husus, ruhsal enerjimizin artmasını sağlamak; bu amaçla çabalamak.

İlginizi Çekebilir: Tarz Sahibi Olmak Aslında Çok Kolay

Ruhsal Enerji Nasıl Arttırılır?

Ruhsal enerjiyi artırmanın bir tane yolu yoktur. Telefonunuzu nasıl şarj edersiniz? Farklı kablo ve başlıklarla telefonunuzu şarj edebilirsiniz değil mi? Ruhsal gücü artırmak için de işte bu şekilde farklı yöntemler vardır.

Mesela, bazı insanlar bunun için uzak doğuya ait enerji masajları yaptırırken, bazı insanlar huzuru yakaladığı ortamlarda sessizliği dinleyerek meditasyon yapar. Kimileri de sahip oldukları dini inanç gereğince bazı dua ve zikirleri tekrar ederler.

 • Farklı yöntemler olsa da, hepsinin amacı aynıdır ve ortak paydada birleşirler; mevcut enerjiyi kontrol altına alarak daha verimli kullanmak.

Ruhsal enerjiyi artırmanın bir diğer yolu da, enerji masajıdır. Enerjisi yüksek olan ve bu konulara hakim birisi, bir başkasına eliyle temas ederek enerji aktarımı gerçekleştirebilir. Bu gücü alan kişi de, bir süre sonra masajın etkisini ve enerjisinin artmaya başladığını fiziken hissetmeye başlar.

Dilerseniz şimdi de, ruhumuzdaki pozitif enerjiyi nasıl artıracağız ona bakalım. Ruhsal enerjiyle beraber kişisel gelişimi de destekleyecek olan bu 5 madde ile enerjimizi pozitife çekmeyi öğrenelim:

Ruhsal Enerji için Olumsuz Olayları Kabullenin

Herkes her an olumsuz olaylar yaşayabilir, kötü deneyimlerle karşı karşıya gelebilir -ki bu da enerjimizi düşürecektir. Bu nedenle, yaşanan olumsuzluklara üzülmek yerine, kabullenmek gerekir. Kabullenişle beraber bilinçaltımız bu durumu aşmak için harika çözümler üretmeye başlar.

Mantralar Tekrar Edin

Mantra, belli güçleri olan ve belli adetlerde tekrar eden kelimelerdir. İslam’da da bunun için belli dualar ve zikirler vardır.

Olumlamalar Önemli!

Negatif fikirleri aşmanın yolu, olumlu düşünmektir. Her zaman olumlu düşünmeye çalışarak enerjinizi artırmaya çalışabilirsiniz.

Pozitif Olaylara Dikkat Edin

Hayatınızdaki pozitif olaylara dikkat edin ve bunları nasıl arttırabileceğinizi düşünün. İşler kötü gittiğinde bile mutlaka ama mutlaka hayatınızda pozitif olan, şükredilecek noktalar vardır. Onları görmezden gelmeyin.

Meditasyon ve Ruhsal Enerji İlişkisi

Meditasyon, kolay ve ileri seviye uygulamaları olan bir yöntem. Basitten başlayarak meditasyon yapmayı öğrenin. Özellikle sizi iyi hissettirecek ortamlarda bulunmaya ve meditasyon yapmaya gayret edin.

Elbette burada şu detayı unutmamak lazım. Ruhsal enerjiyi arttırmak kadar, yaşadığımız ortamın (evin) enerjisini de yükseltmek gereklidir. Çünkü ruhsal enerjimiz, bizimle ilgili olduğu kadar içinde bulunduğumuz ortamla da alakalı ve etkileşimlidir. Peki evimizdeki pozitif enerjiyi nasıl arttıracağız?

 • Evdeki tüm kapıları ve pencereleri temizleyin; su, sirke, limon suyu, beyaz kuvars taşı ve mür ile bir karışım hazırlayıp bu karışım ile kapı ve pencereleri silerek temizleyin.
 • Evdeki genel temizliğe dikkat edin, evdeki kirden, tozdan kurtulun. Yer temizliği, yorgan, çarşaf gibi ev materyallerini temiz tutmaya özen gösterin.
 • Evinizi iyi havalandırın, güneş ışığı ve temiz hava, evdeki pozitif enerjiyi arttıracaktır.
 • Taze meyveler tüketin, taze meyveler beden sağlığı için önemli olduğu gibi, evde bulunması da önemlidir zira pozitif enerjiyi çekmek gibi bir özellikleri vardır. Mutfakta bir yere koyacağınız taze meyve sepeti işinizi görecektir.
 • Saksı bitkileri yetiştirin, dekoratif görünümün yanı sıra odadaki havayı temizlemesi gibi bir etken söz konusu. Pozitif enerji için en ideal bitkiler; fesleğen, yasemin, hanımeli, gül, nane, bambu, orkide, biberiye, krizantem.
 • Badana ve restore, duvarların temizlenmesi, evdeki eşyaların yerinin değişmesi iyi hissettirecektir.
 • Aroma terapiler, tatlı kokular sizi rahatlatır. Stresinizi azaltır. Hoş kokulu materyaller, tütsüler kullanabilirsiniz.

Özgüven sahibi olmak mı istiyorsunuz; öyleyse Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti ile bir şans verin kendinize. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, hakikaten dikkate şayan.

Buraya tıklayıp Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir