Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti ile Kendinize Güvenmeyi Öğreneceksiniz

Özgüvenin Temel Dinamikleri seti hakkında yapılan olumlu-olumsuz değerlendirmeler

Özgüven kazanma yolunda bir başucu niteliği taşıyan Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı kitap son zamanlarda çok ciddi tartışmaların odak noktası oldu.

Yapılan tartışmaların büyük bir kısmı bu eserin getirdiği yeniliklerle ilgili.

Kitabın metodunu ve içeriğini eleştiren bazı psikologlar “Böyle bir özgüven geliştirme programı mı olur?” tarzında sert eleştiriler yöneltmişlerdir. Ancak okur memnuniyetinin çok yüksek çıkması ve bazı bilim adamlarının kitabın yazarına destek çıkması tartışmaları daha da alevlendirdi.

İşte biz de bu yazımızda Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı eser hakkında yapılan bazı tartışmaları değerlendireceğiz

Özgüvenin Temel Dinamikleri üzerine yapılan 1. Tartışma

Kitapta çok sayıda özgüven geliştirme taktiğinin olması

Klasik özgüven geliştirme metotlarının sayısı genellikle 8-10 civarındadır. Oysa Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı eserde 60’tan fazla metroda yer verilmiş.

Bazı psikologlar bu kadar fazla tekniğin verilmesinin okurların kafasını karıştıracağını ifade etmektedir.

Kitabın yazarı ise metotların sayısının fazla olmasını okurların da farklı karakterlere sahip olmasına bağlamıştır. Çünkü kitabın yazarına göre ne kadar fazla taktik verilirse okurların da seçme şansının o kadar artacağı ifade edilmiştir.

Biz de özgüven kazanma yolunda yurt dışında yazılan eserleri tarayarak hangi görüşün doğru olduğunu sorguladık.

Ulaştığımız sonuç ise şu oldu: 2000’li yıllardan sonra yazılan bütün özgüven geliştirme kitaplarında 50 ile 80 civarında farklı tekniğe verilmiştir. Yani sınırlı sayıda metotla özgüven geliştirme çabasına girmek aslında dünyada uzun süredir terk edilen bir uygulama tarzı.

Özgüvenin Temel Dinamikleri üzerine yapılan 2. tartışma

Din büyüklerinin özgüven konusundaki fikirlerine yer verilmesi

Özgüvenin Temel Dinamikleri setinde bir cilt sadece din büyüklerinin özgüven konusundaki motive edici sözlerine ayrılmış.

Kitabı eleştiren kimi çevreler özgüven kazanma sürecinin bilimsel bir çaba olduğunu, dolayısıyla da dinsel bir yorum katmanın doğru olmadığını ifade etmişlerdir.

Bu eleştiriye kitabının yazarı “özgüven geliştirme taktikleri kısmında tamamen bilimsel bir bakış açısıyla olaya yaklaştığını ancak büyük İslam alimlerinin konuyla ilgili sözlerine de kulaklarını kapatamayacağını” ifade ederek cevap vermiştir.

Bu eleştiriye de batıdaki özgüven kitaplarının yazım tarzını göz önünde bulundurup bir cevap vermek gerekirse yazarın ne Türkiye’de ne de Batı’da hiç denenmeyen bir tarzı denediğini söylemek mümkün. Çünkü hiçbir Batılı özgüven geliştirme kitabında dinsel referanslara ulaşmak mümkün değildir. Üstelik böyle bir bakış açısı Batı’da pek hoş da karşılanmaz.

Ancak okur yorumlarına baktığımızda birçok kişinin bundan büyük bir memnuniyet duyduğunu ve eserin böyle yazılmasının kültürel açıdan daha doğru olduğunu ifade ettiğini görüyoruz.

Eserin bu tarzda kaleme alınmasının setin geleceğine ve başarısına nasıl etki edeceğini ise elbette zaman gösterecektir. Çünkü edebiyat ve bilim alanında en sağlam ölçüt “zamandır”. Zaman kıymetli olanı muhafaza eder, değersiz olanı ise tarihten siler.

İlginizi Çekebilir: Özgüven Kazanmak İstiyorum Diyenler İçin 4 Harika Taktik

Özgüvenin Temel Dinamikleri üzerine yapılan 3. tartışma

Eserin iade garantili satılması

Özgüvenin Temel Dinamikleri adlı set para iade garantili satılıyor. Bu durum benzer yayınlar sunan kuruluşlar tarafından ciddi biçimde eleştiriliyor. Ancak böyle bir uygulamanın okurların lehine olduğu da açık.

Bu kuruluşlara göre özgüven kazanma çabası çift kutupludur. Yani özgüven geliştiren danışman (yazar) ile özgüven kazanmak isteyen okurun birlikte sorumluluk yüklendikleri bir durumdur. Yazar ne kadar başarılı olursa olsun eğer okur kendisine sunulan taktikleri emek vererek uygulamazsa sonuç alma şansı çok azalır.

İşte bu gerekçeden ötürü iade garantili bir satışın okurun sorumluluk almasını engelleyeceğini ve yazara hem başarı açısından hem de maddi açıdan zarar vereceğini ifade etmişlerdir.

Özgüvenin Temel Dinamikleri üzerine yapılan 4. tartışma

Eser ile birlikte verilen görseller ve özdeyişler gereksiz

Setle birlikte okurlara 250 civarında görsel doküman ve özdeyiş gönderilmekte.

Özgüvenin Temel Dinamikleri seti beş kitaptan oluşuyor. Özdeyişler ve fotoğraflar ise okurlara ayrı bir kitap halinde ulaştırılıyor.

Aslında özgüvenle ilgili çalışma yapan herkes bazen bir fotoğrafın ya da etkili bir sözün tüm yaşamı değiştirdiğini bilir. Çünkü kişi üzerindeki atalet duygusunu atmak ve yeni bir yaşama başlamak için bir eşik noktasını geçmek zorundadır. O eşik aşılınca kişi yepyeni bir şahsiyet olma yolunda hızla ilerler.

İşte sette gönderilen bu son doküman biraz da böyle bir amaca hizmet ediyor.

Burada verilen fotoğrafları ya da sözleri çıktı haline getirip yatak odasına ya da işyerine asan böylece sürekli psikolojik olarak kendisini motive eden çok sayıda insanın gönderdiği mesajlar da bize aslında eserin yazarının ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.

Özgüvenin Temel Dinamikleri üzerine yapılan 5. tartışma

Özgüven çalışması yapan kişinin ne kadar başarılı olduğunu denetleyememesi

Birkaç forum sayfasında kitap hakkında böyle bir eleştiriye rastladık. Bu yargının tamamen haksız bir eleştiri olduğunu söylemek mümkün. Çünkü bu setin kişiyi devamlı kontrol eden ve özgüven yolunda hangi aşamada bulunduğunu ona bildiren 2 unsur bulunmakta.

Bunlardan birincisi setin içinde verilen “Özgüven Anketleri Kitabı”. Bu eserin içinde pek çok özgün anket bulunmaktadır. Kişi bu anketlere katılarak özgüven serüveninde bulunduğu noktayı kolayca tespit edebilir.

Kişinin ulaştığı noktayı tespit etmesini sağlayan ikinci unsur ise okurun bizzat eserin yazarı ile görüşebilme imkanına sahip olması. Zira eseri satın alan kişiler anlamadıklarını noktaları ve merak ettikleri bilgileri yayın evinin mail hesabı vasıtasıyla yazara sorup cevap alabilmektedir.

Özgüven sahibi olmak mı istiyorsunuz; öyleyse Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti ile bir şans verin kendinize. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, hakikaten dikkate şayan.

Buraya tıklayıp Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir