Özgüven Kazanma Yolları 5 Etkili Taktik

özgüven kazanmanın yolları

Özgüven Kazanmanın 1. Etkili Yolu

İç sesinin dizginlerini eline al.

Sevgili okurum, biliyor musun “özgüven kazanmak” için canla başla mücadele eden insanların en büyük problemleri, iç seslerinin negatif enerji telkin eden kelimelerine maruz kalmalarıdır. Senin de özgüven problemin olduğuna göre, sen de iç sesinin olumsuz etkisinde kalıyor olmalısın.

  • Bu yüzden, özgüven kazanmak isteyen insanların ilk işi, iç sesin kontrolünü kendi eline almakla başlar. Tabi, bunun yolu da özfarkındalık adı verilen düzeye ulaşmaktır.

Özfarkındalık, kişinin çevresindeki olayları izleyip değerlendirdiği gibi kendi iç dünyasına yönelip içindeki sonsuz alemi keşfetmesi ile başlar.

Hani şair:

“Yıkılan sarayımdan tek bir nakış kalmadı.
Dışa mıhlandı gözler, içe bakış kalmadı.”

der ya. İşte şairin dile getirdiği “içe bakış” yöntemi ile iç sesin dizginlerini kendi eline almalısın ilkin.

Dolayısıyla özgüven kazanmak derdinde olan insanların ilk işi, ilk yazı kendinde oluşturmakla işe koyulmak olmalıdır. Sonrası, hiç solmayan özgüven çiçeğinin büyütülmesi ve koklanması şeklinde devam edecektir.

Özgüven Kazanmanın 2. Yolu, Doğru Düşünceler

Kendini doğru düşüncelerle besle.

Özgüven kazanmak için atılması gerekli olan 2. adım ise, doğru düşüncelerle beslenmektir.

Doğru düşüncelerle beslenmek, hayat standardını ve yaşam kaliteni düşüren yalan yanlış düşüncelere saplanıp kalmaktan kurtulmakla mümkün olabilir ancak.

  • Örneğin, ben topluluk önünde konuşacak bilgi birikimine, donanıma ve özgüvene sahip değilim ki, şeklindeki düşünce, çoğu kez bir kuruntudan ibarettir. İşte insan, bu düşünce yapısının bir vehim ve kuruntu olduğunu fark ettiğinde, çıktığı özgüven kazanma yolculuğunda ilerleme kaybedebilir.

Peki, bu düşüncenin doğrusu nedir? Tabi ki realiteyi devreye sokmaktır. Realite ise muhtemelen şudur:

“Ben daha önce başaramayacağımı zannettiğim birçok şeyin üstesinden geldim ve bu konuda yeterince donanımlıyım, topluluk önünde konuşmayı da hayli hayli başarabilirim.”

Evet, özgüven kazanma ve kişisel gelişim yolculuğu, kişinin kendisini doğru düşüncelerle desteklemeye başlaması ile devam edebilir.

Özgüven Kazanmanın 3. Yolu, İçten Kontrol

İçten denetimli olmaya çalış.

Özgüven kazanmak isteyen bir insan için, “içten denetimli olmak veya dıştan denetimli olmak” kavramları gerçekten de çok önemlidir.

İçten denetim, insanın davranışlarını belirleyen sürecin içsel süreçler olduğunu ifade ederken, dişten denetim ise başkalarının kuklası ve güdümlüsü olmayı anlatır.

  • Peki, hayatının öznesi olanla (içten denetimli) hayatının nesnesi olan (dıştan denetimli) insanlar arasında ne gibi bir özgüven farkı olabilir?

Bu soruyu, şu basit senaryo ile cevaplamak mümkün:

Günlük hayatta, adeta başka insanların özgüvenini kırmak ve onların yaşama arzusunu sekteye uğratmak için programlanmış insanların güdümünde kalan Ali, bir dostunun kendisine: “Senden bir halt olmaz!” demesine kulak astığı için hayatını tatsız tuzsuz bir şekilde geçirdi.

Öte taraftan, “senden ne köy olur ne kasaba”, diyenlere aldırış etmeyip, “sen büyük adam olacaksın” diyen iç sesinin sözlerine kulak veren Ahmet, muhteşem bir yaşam geçirdi.

Sanırım, içten denetimli ve dıştan denetimli olmakla “özgüven kazanmak” arasındaki bağlantıyı kavradın.

Özgüven Kazanmanın 4. Etkileşim Yolu

Arkadaşlarını iyi seç ve pozitif insanlarla birlikte olmaya çaba sarf et.

Atalarımız, itle yatan bitle kalkar, demişler ve bu sözü söylerken de her şeyi açık seçik bir şekilde dile getirmişler. Zira, özgüven kazanmak isteyen bir birey, özgüveni düşük insanlarla birlikte zaman geçirdiğinde muhtemelen onlara benzeyecektir.

  • Negatif insanlarla vakit geçiren kişilerin, hayata karamsar ve kötücül bir pencereden baktıklarını biliriz; bu insanların çevrelerine olumsuz duygular telkin ettiklerini ve karşılaştıkları kişileri moralmen çökerttiklerini hepimiz görmüşüzdür.

Bu tip olumsuz enerji saçan kişilerin hali, odadan çıkınca odayı aydınlatan kişilerin haline benzer; oysaki asıl marifet odaya girince odayı aydınlatmaktır.

Öyleyse sen de özgüven kazanmak için doğru insanlarla (odaya girince odayı aydınlatan insanlarla) birlikte zaman geçirmeye çalışmalısın.

Bu yöntemin çok etkili olduğu, tecrübeyle sabit olduğu gibi, aklı başında olan her insan tarafından da hemencecik kabul edilir.

Ne de olsa, körle yatan şaşı kalkar.

Özgüven Kazanmanın 5. Yolu, Kapasite Problemi

Kendi kapasiteni fark et ve bu çerçevede farkındalığını geliştir.

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de birçok kişinin kendi kapasitesinin farkına varamadığı için özgüven sorunu yaşadığını biliyoruz.

  • Bu maddeyi, meşhur kartal hikayesi ile anlatmak mümkün. Hani, bir kartal yumurtası bir dağın ihtişamlı zirvesinden yuvarlanıp bir ovaya kadar gelir de oradaki insanlardan biri, bu yumurtayı tavuk yumurtası zannedip bir tavuğun altına bırakır.

İşte her şey, o zaman başlar. Kartal, hayata gözlerini açtığında bir tavuk olduğunu zanneder ve hayatını bu şekilde geçirir.

Oysaki kartal, kendi potansiyelini fark etse ve ufak bir uçma girişimi ile bu kısır döngüden kurtulsa, her şey düzelecek. Aslında her insan, bu dünyaya muazzam bir potansiyel ile doğar ve fakat bunun farkına varamadığı için ömrünü bir tavuk gibi geçirir.

İşte bu çerçevede, özgüven kazanmak derdinde olan kişinin bir kartal olarak hayata gözlerini açtığını bilmesi, kendisi için kişisel gelişim yolculuğunun mihenk taşı olacaktır.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir