Nedir Bu Ten Uyumu Dedikleri Şey?

Ten Uyumu Konusunda Merak Uyandıran Detaylar

İki insan arasındaki karşı konulamaz çekim gücüne ten uyumu denir. İnsanların birbirini yoğun şekilde arzulaması ve daha ilk bakışta birlikte olmak istemesidir.

Ten uyumlu kişilerin daha kolay aşık oldukları, uzun süreli birliktelikler yaşadıkları ve mutluluğa diğer çiftlerden daha kısa sürede ulaştıkları ifade edilmektedir.

  • Peki ten uyumu gerçekten de aşk yaşamındaki sihirli iksir mi yoksa son yüzyılda ortaya atılan pek çok safsatadan sadece biri mi?

Yanıtları sizler için araştırdık. İşte ten uyumu hakkında bilinmesi gereken tüm önemli detaylar:

Ten uyumu, birlikte olan çiftlerin sadece yüzde 4’ünde görülür

Ten uyumu olarak ifade edilen yüksek düzeydeki haz paylaşımı sadece çiftlerin yüzde 4’ünde görülür. Bu oran oldukça düşüktür. Peki geriye kalan %96 kısımlık büyük çoğunluk aşk yaşamından mahrum mudur?

Elbette ki hayır. Çünkü aşk ile ten uyumu arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Yani ten uyumlu iki kişi arasında hiçbir zaman aşk yaşanmayabilir. Aynı şekilde aşık çiftlerin büyük bir kısmı arasında da ten uyumu yoktur.

Ten uyumu sevişmeden önce hissedilen duygulardır

Ten uyumu kadın ile erkeğin karşılaşmasının ilk birkaç saniyesi içinde ortaya çıkar. Aslında bu yönüyle ilk bakışta aşka çok benzer. Ancak hissedilen aşk değil güçlü bir birlikte olma isteğidir. Ten uyumunun olabilmesi için kadın ya da erkekten sadece birisinin bu arzuyu hissetmesi yeterli değildir. Her iki kişi de aynı anda bu arzuyu duymalı ve kişi bu arzusunu karşı tarafa da hissettirmelidir.

Ten uyumu ile cinsel uyum bambaşka şeylerdir

Ten uyumu insanlar tarafından yataktaki “cinsel uyum” ile sıkça karıştırılır. Ancak iki kişinin yatakta güzel bir birliktelik yaşaması ve birbirini mutlu etmeyi başarması ten uyumu ile alakalı değildir.

Ten uyumu daha ilk bakışta ortaya çıkar ve bedensel temas ile ilgili değildir. Kişilerin psikolojik olarak birbirlerini yoğun biçimde arzulamasıdır.

  • Ten uyumuna sahip kadın ile erkeklerin bir kısmı sevişmeye başladıkları zaman büyük bir hayal kırıklığı yaşarlar. Çünkü bir araya gelmeden önce hissettikleri arzular yatakta adeta söner. Beklentiler çoğu zaman karşılanmaz.

Kadın ya da erkekten birisinin cinsel konularda bilgili ve deneyimli olması halinde cinsel ilişki çok güzel bir hal alabilir. Eğer kadın ve erkeğin her ikisi de bu konuda yeterli bilgiye sahip ise yatakta paylaşılan şeyler hayatın en zevk verici durumları haline gelir. Bunun için de ten uyumlu olmaya gerek yoktur. Kişilerin yatakta hazzın doruklarına çıkması için ihtiyaç duydukları en önemli şey kesinlikle bu konuda “sağlam bilgiye sahip olmak”tır.

İlgili Yazı: Vefk Nedir, Niçin Yapılır ve Etkileri Nelerdir?

Ten uyumlu çiftlerin evliliği neden sorunlu bir hal alıyor

Ten uyumlu insanların evlilikleri normal çiftlere göre daha sorunlu geçmektedir. Hatta bu çiftlerde boşanma oranı diğer çiftlere göre çok daha yüksektir.

Ten uyumu olan insanların uzun süreli evlilikler yapamamasının sebebi acele ile verilmiş kararlardır. Çünkü bu yoğun arzuyu hisseden kadın ve erkek karşıdaki kişinin uygun bir eş adayı olup olmadığını çok fazla hesaba katmadan ani bir şekilde evlilik kararı almaktadır. Böylesine acele karar vermenin en önemli sebebi ise insanların hissettikleri arzuyu aşk ile karıştırmalarıdır.

Ten uyumu aslında kafamızda oluşturduğumuz şablondan başka bir şey değil

  • Uzmanlar neden bir insanı kendimiz için ten uyumlu kabul ettiğimiz üzerine detaylı araştırmalar yapmışlardır. Bu konuda birbirinden oldukça farklı görüşler ileri sürülse de en mantıklı olanı kafamızda oluşturduğumuz şablonu arzulamamızdır.

Uzmanlara göre insanlar ergenliğe girdikten sonra kafalarında ideal bir sevgili modeli yaratırlar. Bilinçaltımız birlikte olmak istenen kişiyi tüm özelliklerine göre tasavvur eder. Günlük hayatta kafada oluşturulan bu modele yakın bir kişiyle karşılaşınca da bütün arzularımız hemen açığa çıkar. Çünkü her ne kadar söz konusu kişi ile o anda karşılaşmamışsak bile onu kafamızda şekillendirmemiz uzun yıllar almıştır.

Ten uyumlu olmak mı önemli “ruh eşi” olmak mı?

Ruh eşi iki insanın karakter yapılarının birbirine çok benzemesi ve aralarında gizli bir anlaşmanın olmasıdır.

Ruh eşi olan insanlar birbirlerini konuşmadan da anlarlar ve aralarındaki uyum insanları şaşırtacak kadar fazladır. 

  • Bir insanın ruh eşini bulması belki de hayatının en büyük şansını yakalaması demektir. Uzun yıllar süren mutlu evliliklerin anahtarı ruh eşini bulmaktan geçer.

Uzmanlar güzel ve kalıcı bir aşk için “ten uyumlu bir sevgiliyle olmak” yerine “ruh eşi olan bir kişi ile birliktelik kurmanın” çok daha doğru olacağını ifade etmektedir.

Aşk yaşamında mutluluğa ulaşma yolunda kadın ve erkek okurlarımız için 2 harika eser tavsiyesi

Hayatın tüm alanlarında olduğu gibi aşk yaşamında da mutluluğa ulaşmanın yolu bu konuda bilgi sahibi olmaktan geçer. Aşk yaşamı kulaktan dolma bilgilerle sürdürülemeyecek kadar önemli bir alandır. Bu nedenle hem kadınların hem de erkeklerin kendilerini aşk konusunda yetiştirmeleri en isabetli tercih olacaktır.

  • İşte tam da bu noktada kadın okurlarımıza Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi adlı kitaplardan oluşan seti okumalarını tavsiye ediyoruz.

Erkek okurlarımız ise 4 kitaptan oluşan Kadınların Prensi adlı set sayesinde çok daha mutlu bir aşk yaşamına sahip olabilirler. (Kadınların Prensi setindeki tüm kitapları hemen indirip okumak için tıklayınız)

İstediğiniz erkeği, Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi seti sayesinde etki altına alacaksınız. Kanıt mı istiyorsunuz, işte yorumlar:

Buraya tıklayıp Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir