Mutlu Olmak Bu Taktikler Sayesinde Hiç de Zor Değil!

Mutlu olmak için hayatındaki tüm fazlalıklardan kurtulun!

“Hayatınızdaki fazlalıklar”dan kastımız yaşamınızı çekilmez hale getiren insanlar ile size yük olan eşyalar.

Öncelikle olumsuz davranışları ile mutlu olmanıza engel olan kişilerden kurtulun. Hayatınızda kimlere yer vereceğinize karar verin ve sizi daha fazla mutlu edecek insanlarla zaman geçirin. Sorunlarıyla devamlı sizi yoran veya yaşamınızda sorun yaratan insanlardan uzak durun.

Aynı şekilde hayatınızdaki gereksiz eşyalardan da kurtulun. Evinizi ve işyerinizi “gereksiz eşyalar çöplüğü”ne çevirmeyin. Unutmayın ki ne kadar hafif ve sade yaşarsanız o kadar mutlu olursunuz.

Çalışmak ve üretmek mutlu eder

Kendi kişiliğinize uygun bir işte çalışmaya ve yaptığınız işi en iyi şekilde sürdürmeye gayret edin. İnsanın severek yaptığı ve başarılı olduğu bir işte mutluluğu yakalaması son derece kolaydır.

Ne geçmişte kal ne de gelecek ile kendini kandır!

Geçmişinizi bir masal havasında kurgulayıp devamlı canlı tutmaya çalışmayın. Çünkü geçmişe çok fazla takılıp kalmak içinde yaşadığınız anı önemsiz hale getirebilir.

Gelecekle ilgili planlamalar yaptığınız zaman da her şeyi gelecek için isteyip içinde bulunduğunuz zamanı çorak hale getirmeyin.

Ne geçmişe takılıp kalın ne de gelecekle ilgili abartılı tasarılar yapın. Mutluluğu yakalamak istiyorsanız içinde bulunduğunuz anı değerlendirmek zorunda olduğunuzu asla unutmayın.

Mutlu olmak için her gün en az 20 dakika dışarıda yürüyüş yapın!

Eğer imkânınız varsa bir spor dalı ile profesyonel olarak ilgilenin. Bunu yapmak için imkanlara sahip değilseniz en azından her gün mutlaka 20 dakika yürüyüş yapın.

Yapacağınız yürüyüşü koşu bandında yaparak kendinize eziyet etmeyin. Açık havada yapacağınız kısa bir yürüyüşün sizi her anlamda diri tutacağını hesaba katın.

Kendini acımasızca eleştirmekten vazgeç

Yaptığınız hatalar için kendinizi eleştirebilirsiniz. Hatta bunu devamlı yaparsanız özeleştiriye sahip bir birey olur ve yaşamınızı daha güzel geçirme fırsatı bulursunuz.

Ancak özeleştiri yapmak ile kendisine acımasızca saldırmak farklı şeylerdir. Yaptığınız hatalar için kendinizi devamlı suçlayıp hırpalamayın. Yaşadığınız veya yaptığınız her neyse geçmişte bırakın ve mutlu olmak için kendinizle barışın.

Hayır demekten korkma!

Hoşunuza gitmeyen bir şey varsa insanları kırmamak adına evet deyip kendinizi ağır yüklerin altına sokmayın. Aksine hayır diyerek önümüzü açın ve ileride mutlu olmak için geniş fırsatlar yakalamaya özen gösterin.

Yeterli ve konforlu uyku mutlu olmanın en önemli anahtarlarından biri

Eğer günde 6 saatten az uyuyorsanız bilin ki psikolojik olarak sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz çok kolay olmayacaktır.

Mutluluk hormonlarının uyku sayesinde düzene girdiği bilimsel olarak ispat edilmiştir. O halde gün içinde mutlu olmanın yolu aslında rahat ve konforlu bir uykudan geçmektedir.

Nasıl konuşuyorsanız öyle yaşarsınız

Bir insanın konuşma tarzı ve seçtiği sözcükler ne kadar mutlu olduğunu anlamamızı sağlamaktadır. Çünkü mutluluk ve mutsuzluk kendisini sözcükler ile dışa vurmaktadır.

Ancak bunun tersi de geçerlidir. Yani biz seçtiğimiz sözcükleri ve konuşma tarzımızı değiştirirsek bu sayede mutlu ya da mutsuz da olabiliriz.

Her şeyden şikâyet eden ve mutsuz olduğunu her fırsatta dile getiren bir kişinin gerçekten de mutsuz olma ihtimali yüksektir. Buna karşın olumlu ifadelerle konuşan bir kişinin de mutlu olma şansı diğer insanlardan daha fazladır.

Her zaman bakımlı ve şık olmak mutlu olmak için de ön şart

Bir kişinin kendisi hakkında olumlu yargılar beslemesinin en önemli şartlarından birisi de dış görünüşünün güzel olmasıdır.

Mutlu olmak istiyorsanız her zaman bakımlı ve şık olmalısınız. Bakımlı ve şık olmak sizin kendinize olan bakışınızı değiştireceği gibi başka insanların da size karşı olumlu tavırlar sergilemelerine yardımcı olacaktır.

Yeni şeyler öğrenin, yeni şeyler deneyin

Mutsuzluk ile monotonluk birbiriyle yakından ilişkili kavramlardır. Monoton hale gelen bir yaşam kesinlikle mutsuz bir yaşamdır.

Mutlu olmak için yeni şeyler öğrenmekten ve yeni şeyler denemekten çekinmeyin. İnsan beyninin yeni bir şeye adapte olmaya çalışırken kendisini yenilediği ve mutlu olma yollarını da keşfettiği tüm uzmanlar tarafından bilinen bir gerçektir.

İlginizi Çekebilir: Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır?

Sağlıklı yaşam mutluluğun anahtarıdır

Sağlığınıza kesinlikle dikkat edin. Herhangi bir kalıcı hastalığa yakalanmanız halinde ne kadar uğraşırsanız uğraşın mutluluğu yakalamanız çok zor olacaktır. Ancak sağlıklı bir bireyseniz her zaman mutlu olmak için elinizde fırsatlar var demektir.

Bencillik her zaman kötü değildir

İçinde yetiştiğimiz geleneksel toplum yapısı bize bencil olmanın çok kötü bir davranış kalıbı olduğunu benimsetmiştir. Ancak uzmanlar tam aksine bir miktar bencilliğin mutluluk için şart olduğunu ifade etmektedir.

Herkesten ve her şeyden önce kendinizi düşünün. İçinde bulunduğunuz yaşamın siz var olduğunuz için anlamlı olduğunu kabul edin. Çekinmeden kendinizi hayatınızın merkezine oturtun.

Ne yiyip içtiğiniz o kadar önemli ki…

Beslenme tarzınıza dikkat edin. Her gıda türünden yeteri kadar tüketin. Eğer bazı besin türlerinden uzak kalırsanız vücut için çok gerekli olan vitaminleri ve mineralleri almamış olursunuz. Bu durum beden sağlığının bozulması ve ruhsal yapınızın da sekteye uğraması demektir.

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin uzun, mutlu ve sağlıklı bir yaşam için önemini asla göz ardı etmeyin.

Hayatı kaliteli yaşa ama mükemmeliyetçi olma

Yaptığınız tüm seçimlerin belli bir kaliteyi yansıtmasına gayret edin. Her zaman kendinize en iyisini ve en güzelini yıllık görün.

Ancak yaşamda mükemmeliyetçi olmanın sizi her zaman üzeceğini de unutmayın. Yani her şeyin en kalitelisini hedefleyin fakat hedefleriniz tam olarak gerçekleşmediğinde hayal kırıklıkları yaşamayın. “Hatasız” ve “kusursuz” gibi kavramlar yerine “olabilecek en iyi seçim” tarzında gerçekçi yaklaşımlarda bulunun.

Özgüvenli bir yaşam sürdür!

Mutlu olmak için özgüvene sahip olmanız gerektiğini siz de kendi kişisel gözlemleriniz sayesinde fark etmişsinizdir. Özgüven sahibi bir insanın her zaman yaşamını değiştirme gücü vardır ve bu güç mutluluk da getirir.

O halde mutlu olmayı hedefleyen bir kişi her şeyden önce özgüvenli olmanın yollarını da öğrenmelidir.

Özgüven sahibi olmak mı istiyorsunuz; öyleyse Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti ile bir şans verin kendinize. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, hakikaten dikkate şayan.

Buraya tıklayıp Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir