Kötülüklerden Korunma Duası Size Koruma Kalkanı Sağlayacak

Kötülüklerden Korunma Duasının Tanımı Nedir, Nasıl Yapılırsa İnsanı Korur?

Haset etmek çekememezlik, kıskançlık anlamına gelir. Bir başkasının sahip olduğu mal, mülk, güzellik, başarı, kabiliyet ve üstünlükleri içine sindirememektir. Hasedin olduğu yerde riya, rekabet, bencillik gibi davranışlar doğar. Bu ve buna benzer kötülüklerden ve kötü insanların şerrinden korunmak için Allah’a sığınmak gerekmektedir.

  • Düşmanlar karşısında dik durmak, onların yapacağı kötülüklerden korunmak için kötülüklerden korunma duası, gece ve gündüz okunması gereken dualar arasındadır. Bu dualar Müslüman kişinin bildiği dualardır. Örneğin; Ayetel Kürsi okumak gün, gece ve gündüz her kötülükten korur. Gece uyumadan önce mutlaka Ayetel Kürsi’nin okunması tavsiye edilir.

Çocuklarınıza bu ve benzeri duaları mutlaka ezberlemeleri için yardım edin. Bu duaları okumaları için onlara hatırlatın. Gerek evden çıkarken gerek eve girerken; gerek sabah uyanınca gerekse gece uyumadan önce mutlaka tavsiye edilen duaları okuyun.

Kötülüklerden Korunma Duası Hangi Durumlarda Okunmalıdır?

İnsan hem kendisi kötülük yapar, hem de bir başkası tarafından kötülüğe maruz kalabilir. Yapılan kötülükler genelde ahlak kurallarına aykırı davranışlardır. Örneğin; hırsızlık yapmak, birinin canına ya da malına gasp etmek, dedikodu yapmak, iftira atmak gibi pek çok kötülük şekli vardır.

  • Gerçek bir Müslüman tüm bunlardan kaçınmak istese dahi haset eden bir başkası, bu kişiye kötülük yapabilir. Kötülüklerden uzak kalmak için en başta başkalarını kendimize özendirmemeli ve mütevazi olmayı öğrenmeliyiz.

Bunun yanı sıra hali hazırda bize kötülük yapmak isteyen kişilerle de karşı karşıya kalabiliriz. Bu tip durumlarda kötülüklerden korunma duası okumak en hayırlısı olacaktır. Tabi ki yalnızca bir kötülüğe maruz kaldığımızda değil, her durumda ve koşulda sürekli olarak bu duaları okumak daha tesirlidir.

Kötülüklerden Korunma Duası Nasıl Yapılır ve Hangi Durumlarda Tesirli Olur?

Kötülüklerden korunma duası sürekli olarak okunması gereken dualardır. Bu dualar Ayetel Kürsi, Nas ve Felak Sureleridir. Gün içerisinde, özellikle de gece yatmadan önce bu duaların edilmesi gerekmektedir. Bu duaları yaparken mutlaka Türkçe anlamı bilinmelidir, aksi takdirde dua etkisini kaybedip size fayda sağlamayacaktır; ayrıca aşağıdaki detayları da dikkate almanız çok mühimdir.

Ayete’l-Kürsi Şöyledir:

Felak Suresi Şöyledir:

Nas Suresi Şöyledir:

Dua Allah ile kul arasında gerçekleşen bir iletişim şeklidir. Kul etmiş olduğu dualarla Allah’a sığınır ve ondan hayırlı olanı ister, yardım talep eder. Şayet gece yatmadan önce kötülüklerden korunma duası okunursa veya seher vaktinde yapılırsa, çok daha tesirli olacaktır.

İlgili Yazı: Çok Güçlü Birkaç Kazanç Duası Öğrendim

Kötülüklerden Korunma Duası Nasıl Yapılmalıdır?

Kötülüklerden korunma dualarının nasıl yapılacağı da önemlidir. İçinizde herhangi bir haset, kıskançlık, fesatlık olmamalıdır. Bir kimsenin size yapmış ya da yapacak olduğu kötülükten korunmak, sakınmak ve Allah’a sığınarak bu durumun üstesinden gelmek gerekmektedir.

  • Kötülüklerden korunmak için sizin de bir başkasına kötülüğünüz dokunmamalıdır. Kimsenin hakkında dedikodu yapmamalı, fesat düşüncelere kapılmamalı, ırzına geçmemeli, hakkını yememelisiniz. Canına ya da malına gasp etmemelisiniz.

Allah kul hakkı yiyeni asla affetmeyeceğini kutsal kitabımız Kuran’da sürekli olarak dile getirmiştir. Eğer siz bir kimsenin hakkını yerseniz, ahirette o kişi ile karşı karşıya gelir ve ondan af dilemek zorunda kalırsınız. Eğer kişi sizi affetmez ve hakkını helal etmez ise bunun cezasını misli ile ödemek zorunda kalırsınız.

Kötülüklerden Korunma Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

Kötülükten korunma duası anlamlarına baktığımızda ise en başta Allah’a sığınmak ve O’ndan yardım istemek gelmektedir. Bunun yanı sıra gerek şeytanın şerrinden korunmak, gerekse insanların yapacakları fenalıklardan uzak durmak ve kişinin kendi yapacağı kötülüklerden de Allah’ın izni ile uzak durması anlamları gelmektedir. Allah, mülkün gerçek sahibi, her türlü eksiklikten uzak, barışın ve esenliğin kaynağıdır. Güven veren, gözetip koruyandır. Mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptırandır. Allah bizleri zalimlerin şerrinden korur. Dert, bela, fitne, fesat, her türlü hastalık ve sıkıntıdan bizleri uzak tutar. O’ndan başka ilah yoktur. Bizlere gücü ve kuvveti verir. Sabretmeyi öğretir.

Evet, tüm bu güzel manaları düşünerek kötülüklerden korunma duasını sürekli olarak okunması gereken dualar listesine ekleyip her fırsatta okumalıyız.

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir