Korkuyu Yenmek İsteyenler Bu 10 Taktiğe Başvuruyor, Siz de Deneyin!

Cesur bir kişi olmayı tercih edin!

Cesur bir insan gibi konuşup cesur bir insan gibi davranırsanız gerçekten de cesur olursunuz. Yani korkuyu yenmek istiyorsanız her şeyden önce korkusuz bir insan gibi yaşamayı öğrenmelisiniz.

Bir insan nasıl yaşarsa öyle hissedip öyle düşünmeye başlar. Aynı şekilde bir insanın düşünceleri ve duyguları da yaşamını büyük ölçüde değiştirir.

Bu bakış açısı bize korkuyu yenmek isteyen bir kişinin hem düşüncelerinde korkuyu yenmesi gerektiğini hem de yaşam tarzında korkuya yer vermemesinin zorunlu olduğunu göstermektedir.

Asla hiçbir şeyi ertelemeyin!

Yapılan pek çok araştırmada yapılması gereken işleri ertelemek ile korkuları arttırma arasında yakın bir ilişki tespit edilmiştir. Yani bir insan yapması gerekenleri sürekli her terliyorsa korkak bir karaktere görülme riski çok daha yüksek olmaktadır. Ancak buna karşın bir kişinin üzerine düşen görevleri hiç ertelemeden yerine getirmesi ise cesareti arttırmaktadır.

Yapmanız gereken bir şey varsa asla erteleyici bir tavır takılmayın ve hemen harekete geçin. Bu tarzda cesur biçimde vakit kaybetmeden eyleme geçmeniz korkularınızla kısa sürede yüzleşmenin sağlayacak ve korkuyu yenmede elinizi güçlendirecektir.

Korkularınızın gerçek sebebi ile yüzleşin!

Çoğu zaman korkuyu yenmek istediğimiz zaman korkularımıza sebep olan asıl noktayı gözden kaçırarak bambaşka detaylar üzerinde dururuz. Yani asıl sebepler yerine 2. derecede önemli sebepleri öne çıkararak korkularımızla yüzleşmekten kaçınırız.

Korkularınızın asıl sebebini keşfedin. İç konuşmalarınızı dürüstlük üzerine kurun ve sizi korkutan asıl şeylerin ne olduğunu net biçimde kendinize itiraf edin.

Düzenli spor korkunun en büyük düşmanı

Bedensel olarak yeterli miktarda enerji tüketildiği zaman hormonlar kişiyi cesaretlendirecek biçimde çalışmaya başlar. Çünkü vücut spor yaptığında bünyenin tamamı kendisini yenilemeye başlar ve kişi enerjisini içe yönetmek ve yerine dışa yöneltmeyi öğrenir.

Bedensel aktiviteleri ne kadar arttırırsanız ruhsal dünyanızı da o kadar güçlendirmiş olursunuz ve korkulara karşı kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Kendinle konuşmayı öğren!

Bir kişinin kendi kendisiyle konuşmayı öğrenmesi başarılabilecek en zor şeylerden birisidir. Çünkü bir insanın kendisiyle konuşmaya başlaması sırasında önyargılarının esiri olması ve gerçekleri çarpıtması riski vardır.

Kendi kendinizle konuşurken dürüst olun ve kendinize karşı asla yalan konuşmayın. Eğer kendinizle konuşurken cesur olmayı becerebilirseniz her durumda cesur davranmayı da öğrenmiş olursunuz.

İlginizi Çekebilir: Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Farkına vararak yaşa!

Yaşadığınız her anın kıymetini bilin ve kendi yaşamınızın sahibi olarak davranın. Yani kendi hayatınızı başka bir insanın hayatıymış gibi dışarıdan gözlemlemeyin ve farkına vararak yaşayın.

Ne yaptığının bilincinde olmak ve kendi yaşamının sahibi olduğunun farkına varmak kişiye büyük bir cesaret verir. 

Korku sahneleri kurgulamak yerine gerçeklere odaklanın!

Karşılaştığınız herhangi bir riskli durumda başınıza gelebilecek kötü olayları kafanızda kurgulamayın. Çünkü siz kafanızda olumsuz durumları kurguladıkça kendi korkularınızı arttırmış olursunuz.

Yaşayabileceğiniz riskleri hesaba katın ancak her zaman yaşamda risklerin yanı sıra şanslı durumların da olabileceğini unutmayın. Yani yaşayabileceğiniz kötü durumlar olabileceği gibi bu kötü durumdan kurtulmanızı sağlayacak güzel gelişmeler de mutlaka olacaktır.

Yeni hobiler edinin!

Yeni hobiler edinerek hem kendinizi mutlu edin hem de bu hobileri icra etme sırasında özgüveninizi arttırın.

Belli alışkanlıkları olan ve bu alışkanlıkların belirlediği standartlarda bir yaşam sürdüren insanların daha büyük korkularla yaşamak zorunda oldukları bilinen bir gerçektir.

Ancak bir insan hayatında sürekli yeniliklere yer veriyorsa ve yeni hobiler deneyerek hayatında değişimi hâkim kılabiliyorsa korkularını da kısa sürede yenebilmektedir.

Uzak sonuçlar yerine çoklu ihtimalleri düşün!

Herhangi bir şeyle karşılaştığınız zaman olabilecek en kötü ve en uzak ihtimali düşünmeyin. Bunun yerine karşınızda onlarca farklı seçenek olduğunu hatta aklınıza gelmeyecek durumların da yaşanabileceğini hesap edin.

Tek bir sonuca odaklanmak endişeye yol açar. Ancak farklı alternatifleri düşünmek çözüm bulma yolunda size büyük güç verecektir.

Özgüven kazanma ve geliştirme yollarını öğrenin

Korkunun en büyük sebebi hiç kuşkusuz ki bir kişinin kendisine güvenmemesidir. Zaten korku ile özgüven eksikliği arasında doğrudan ve yakın bir ilişki vardır.

Bu nedenle de korkularını yenmek isteyen bir şahıs her şeyden önce özgüven kazanma ve geliştirme taktiklerini öğrenmeye gayret etmelidir.

Özgüven sahibi olmak mı istiyorsunuz; öyleyse Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti ile bir şans verin kendinize. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, hakikaten dikkate şayan.

Buraya tıklayıp Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir