İçeriğe geç
Anasayfa » İstek Duası 40 Defa Okunan 4 Ayet

İstek Duası 40 Defa Okunan 4 Ayet

istek duası

En Kuvvetli İstek Duası Hangisidir, Nasıl Okunur?

Müminlerin murat ettikleri isteklerin gerçekleşmesi için okudukları pek çok farklı dua vardır. Bu dualar içinde büyük alimlerin en sık tavsiye ettikleri niyaz ise 4 ayeti kerime ile okunan istek duasıdır.

Bu duanın her şeyden önce Kuran ayetlerine dayanan sahih bir niyaz olduğunu ifade etmek gerekir. Yani el açan müminler hiçbir tereddüte düşmeden gönül rahatlığı ile bu duayı okuyabilirler.

İstek duası müminlerin yüzünün gülmesine vesile oluyor

Bu dilek duasının diğer dualardan daha çok öne çıkmasını sağlayan husus kuvvetli tesirleridir. Zira bu duayı okuyarak muradı gerçekleşen çok sayıda müminin anlatımları bulunmaktadır.

Dua etme adabına uygun hareket ederek ve dua sözlerini eksiksiz okuyarak yüce Rabbinden yardım dileyen kişilerin inşallah elleri boş çevrilmeyecektir. Bu yönüyle inşallah bu istek duası okuyan müminlerin yüzlerinin gülmesine vesile olacaktır.

istek duası

İstek duasının kabul görmesi için neler yapılmalıdır?

Duaların kabul görmesinde dua sözleri kadar dua etme adabı da önemli bir yer tutar. Zira dua etmek ibadet etmek hükmündedir. Yani müminler ibadet ederken nasıl ki büyük bir ciddiyetle hareket ediyorlarsa dua okurken de aynı şekilde davranmalıdır.

Büyük alimler istek duasının kabulü için şu 3 hususa dikkat edilmesini tavsiye etmektedir:

  1. Duaların kabul görmesi için samimi duygularla el açılması gerekir. Bu itibarla dua eden müminlerin inanarak yani kalpten gelen duygularla niyaz etmeleri büyük önem taşımaktadır.
  2. Herhangi bir isteğinin gerçekleşmesi için Yüce Rabbine yönelen müminler bir miktar sadaka verirlerse inşallah dualarına olan icabet artar.
  3. Dilek ve hacet duası okuyan müminlerin dua sözlerine geçmeden önce Peygamber Efendimize salavat getirmeleri duanın tesirini artırmaktadır.

istek duası

İstek duası hem özel hayatla ilgili mevzularda hem de maddi konularda okunabilir?

İstek duası her türlü dilek ve hacetin gerçekleşmesi için okunabilir. Müminler gerçekleşmesini istedikleri her şey için bu duayı okuyarak niyazda bulunabilirler.

Dua hangi amaç için okunursa okunsun aynı kurallara uyulur ve aynı sözlerle dua edilir. Ancak kadim dua kitaplarına bakıldığında istek duasının özel hayatla ilgili mevzularda okunduğunda gece yatmadan önce, maddi konularla ilgili okunduğunda ise sabahın erken saatlerinde okunmasının daha isabetli olacağı tavsiye edilmektedir.

İstek duası ile ilgili anlatılan “40 kapı mucizesi” ne demektir?

Bu tesirli dua ile ilgili bilgi veren bazı kaynaklarda istek duası ile ilgili 40 kapı mucizesi adı verilen bir durumdan bahsedilmektedir.

Buna göre istek duasını okuyan kişilerin istedikleri şey 40 kapının arkasında dahi olsa mümin bu isteğine kavuşacaktır. Yani el açan kişi ile murad ettiği şey arasında 40 kapı bulunsa bile er ya da geç dilekler gerçekleşecektir.

Duanın tesirini etkili bir dille anlatan bu ifadeler müminlerin yanlış düşünmesine kesinlikle sebep olmamalıdır. Unutulmamalıdır ki duaları kabul eden yalnız ve ancak yüce Allah’tır. O, her ne dilerse ancak öyle olur.

Dua okuyan müminler okudukları duanın çok tesirli olduğunu bilerek -haşa- yüce Allah’a el açarken kibirli şekilde hareket etmemelidir. Dua edilirken yalvararak, aciz bir kul olduğunu bilerek ve Allah’tan başka kimseden lütuf gelmeyeceğini bilerek el açmak gerekir. Bilinmelidir ki Allah katındaki en makbul dualar kulluk bilinci ile yapılan dualardır.

İstek duasının sözleri nelerdir?

İstek duası kendi içinde pek çok farklı bölüm bulunan nispeten uzun bir duadır. Duayı okuyacak müminler tüm aşamaları eksiksiz biçimde uygulamak için yazılı bir metinden faydalanabilirler.

İstek duası bütün dualarda olduğu gibi Besmele-i Şerif ile başlar. Kişi besmele çektikten sonra duası için niyet getirecektir. Dua öncesinde niyet getirmek son derece önemli bir husustur. Zira duaların niyeti “duanın anahtarı” vazifesini görür.

Kişi niçin dua ediyorsa bu konuda birkaç cümle ile açıkça niyetini ifade etmelidir. Eğer dua eden mümin, niyetini dile getirmekte zorlanıyorsa kendi içinden de isteğini arz edebilir. Bu tarzda sessiz biçimde niyet etmek de mümkündür. Ancak kişinin kendi dili ile duanın niyetini ifade etmesi elbette ki daha makbuldür.

Duanın niyet kısmı bittikten sonra Peygamber Efendimize salavat getirilir. Salavat cümlesi peş peşe 3 defa tekrar edilir. Ardından aşağıdaki ayet-i kerimelerin her birisi 10’ar defa okunur.

  • Âl-i İmrân suresi 148. ayet
  • Ra’d suresi 9. ayet
  • Nisa suresi 132. ayet
  • Mü’minûn suresi 118. ayet

Yukarıda ifade edilen teşkil sırasına göre istek duasının sözleri tam olarak şöyle olacaktır:

Bismillahirrahmanirrahim

Dua için niyet edilmesi 

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed. (3 defa peş peşe okunacak)

Fe atahümüllahü sevabed dünya ve husne sevabil ahırah* vallahü yühıbbül muhsinın. (10 defa peşpeşe okunacak)

Alimül ğaybi vaş şehadetil kebırul müteal. (10 defa peş peşe okunacak)

Ve lillahi ma fis semavati ve ma fil ard ve kefa billahi vekıla. (10 defa peş peşe okunacak)

Ve kur rabbığfir verham ve ente hayrur rahımın. (10 defa peş peşe okunacak)

4 ayeti kerime toplamda 40 defa okunduktan sonra eller yüze sürülerek “amin” denilecek ve böylece dua tamamlanmış olacaktır.

Artık aşk hayatınız düzene girecek, bunun için En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın inanılmaz potansiyelini siz de hak ediyorsunuz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, yaşamınıza anlam katacak.

Buraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir