İşte Hıdırellez Duası Yapmanın İnanılmaz Faydaları

Hıdırellez Duası Tanımı Nedir, Nasıl Yapılır, Niyet Kısmı Nasıldır?

Ben de Hıdırellez duası yaparak kısmetimin ve nasibimin açılmasını sağladım çok şükür, siz de bunu başarıp güzel bir nasip ve kısmet sahibi olabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki tüm ayrıntılara ve Hıdırellez duasını nasıl yapmak gerektiğine özenle dikkat etmelisiniz.

  • Hıdırellez; Hz. Hızır ile Hz. İlyas’ın buluştukları gün olarak kabul edilmektedir. Kelimenin kökenine bakıldığında Hızır ve İlyas kelimelerinin biraz değişime uğrayarak birleşmesinden oluştuğu anlaşılacaktır. Hıdırellez duası ise o gün yapılan duaya verilen addır. Hz. Hızır’ın (as) o gün farklı suretlere girerek insanların arasında dolaştığına inanılır.

Hz. Hızır ve Hz. İlyas (as), Hıdırellez’de bir araya geldiğinde yapılan duaların onların yüzü suyu hürmetine Allah tarafından kabul edileceğine inanılır. Bundan dolayı günün akşamı ve gün dualarla, çeşitli aktivitelerle geçirilir.

Hz. Hızır ve Hz. İlyas, bolluk, bereket, yeşillik, doğa, cömertlik ve sevginin temsili olan mübarek zatlardır. Hz. İlyas (as), peygamberdir. Hz. Hızır ise Kur’an-ı Kerim’de direkt olarak adı geçmemesine rağmen Hz. Musa (as) zamanında yaşadığı bilinen veli bir zattır.

Hıdırellez Duası Hangi Durumlarda Okunmalıdır?

Hıdırellez, aslında baharın gelişinin sembolü sayılır, etrafın yeşillenişini anlatır. Hz. Hızır ile Hz. İlyas bir araya gelince çölleşen dünyanın yeşermeye başladığına inanılır. Baharın gelmeye başladığını anlatan gün Hıdırellez duası yapılır.

  • 6 Mayıs günü Hıdırellez olarak kutlanır. Hıdırellez için yapılan aktivitelere 5 Mayıs akşamından başlanır. Nişanlılardan oğlan evi 5 Mayıs akşamı kız evine Hıdırellez Kurbanı götürür. Süslenerek götürülen bu kurbanın anlamı evliliklerin bolluk ve bereket içinde geçmesi için bir niyettir.

Kızlarının nasiplerinin açılmasını isteyen aileler genç kız için hazırlanan çeyiz sandıklarını açarlar. Açılan sandıklarla kızın nasibinin açılması umulur. Eve bolluk bereket girmesi için Hıdırellez sabahı kapılar pencereler açılır. Hıdırellez günü baharın ilk otlarından ve çiçeklerinden çay yapılarak içildiğinde sağlık ve şifaya vesile olacağına inanılır.

Hıdırellez Duası Hangi Durumlarda Tesirli Olur?

Türk toplumunun her yıl büyük bir neşe içinde kutladığı Hıdırellez’in akşamından dualar edilmeye başlar. 5 Mayıs akşamında gül ağacına açık cüzdan veya paralar asıldıktan sonra Hıdırellez duası yapılır. 6 Mayıs yani Hıdırellez sabahı bu para alınarak cüzdana konulur. Bütün bir yıl içerisinde bu para çıkarılmayıp saklanır. Böylece cüzdana ve gelire bereket geleceği düşünülür.

İslamiyet’te her türlü durum için dua edilir. Sıkıntılı durumlarda korunmak için, neşeli durumlarda da bu durumun hayırlı şekilde artması için dua edilir. Dua ibadettir. Tesirli olabilmesi için şartlarına uyulmalıdır. Öncelikle abdestli olmak duanın en önemli şartıdır. Ardından yapılacak olan duayı Allah’ın kabul edeceğine inancın tam olması gerekir. Çünkü Allah, kendine yönelen kullarını asla boş geri çevirmez.

Hıdırellez Duası Nasıl Yapılmalıdır?

Duanın belirtilen sayıda ve zamanında yapılması kabulü adına önemli bir ayrıntıdır. Sayı, duaların şifresidir. Kasaların açılması için şifrenin eksiksiz girilmesi gerektiği gibi duaların sayısına da dikkat edilmelidir. Hıdırellez duası toplamda 40 defa okunmalıdır. Duanın yapılmasına 5 Mayıs akşamı başlanır. 5 Mayıs akşamı 39 defa okunur, 6 Mayıs’ta ise 1 defa okunarak dua bitirilir. Yani Hıdırellez duası, normalde Hıdırellez gününden bir gün önce 39 defa okunur, fakat o gün 40’a tamamlanır.

  • Dua okunurken diğer taraftan da hanede bulunan her bir kişi için yedi nohut veya yedi fasulye ekilir, gül ağacına para asılır. Ülkemizin bazı köşelerinde gül ağacının altına çamurdan veya taştan ev veya insan resimleri çizilir.

Evlilik isteyen kişi insan çizer, evinin olmasını isteyen ev çizer. Ekilen nohut veya fasulyelerin anlamı ise, adına ekilen kişinin başına gelecek bela ve musibetlerin bitkilere gelmesidir. 40 defa okunan Hıdırellez duası ardından kişi, içinden geldiği gibi kendisi, ailesi ve hanesi için dua eder.

Hıdırellez Duasının Türkçe Anlamı Nedir ve Nasıl Okunur?

“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla, 1001 adım 1 adım, Allah 1 adım adım, Allah Kerimdir Keremdir. Benim başımda bir sıkıntı var yardım eyle Allah’ım. La ilahe İllallah. Muhammedün Resullullah. Yetiş İmdada Ya Hızır. Allah’ım sen birsin.  Sen kullarına yardım edersin. Biz kullarının tek yardımcısı sensin. Hızır deryada ben ereyim muradıma amin.”

  • Bu dua, yukarıdaki şartlara da riayet edilerek bir su kenarında 5 Mayıs günü 39 kez, 6 Mayıs günü de 1 kez okunur, niyet edilir ve bitirilir.

Şu tavsiye de çok önemli:

Artık aşk hayatınız düzene girecek, bunun için En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın inanılmaz potansiyelini siz de hak ediyorsunuz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, yaşamınıza anlam katacak.

Buraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir