İlk Gece Korkusu Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken Ayrıntılar

İlk gece korkusu ile ilgili önemli detaylar

İlk gece korkusu kadınların ve erkeklerin ilk cinsel deneyimlerini yoğun korku ve endişeden dolayı sağlıklı biçimde yaşayamamasıdır.

  • Toplumda daha çok kadınlarla ilgili bir problem olarak algılansa da erkeklerin de ilk gece korkusu yaşadığı bilinmektedir.

İlk gece korkusu zannedildiği gibi sadece geçici bir problem olmayıp çiftlerin cinsel yaşamını uzun yıllar etkileyen ciddi bir sıkıntıdır. Bu nedenle konu hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak ve tedavi yöntemlerini bilmek gerekir.

Bu yazımızda ilk gece korkusunu sebeplerini ve bu korkudan nasıl kurtulunacağı üzerine bilgiler vereceğiz.

İlk gece korkusu niçin ortaya çıkar?

Uzmanlar ilk gece korkusunun şu nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığını ifade etmektedir:

İlk geceyi “kadın için bekaretin”, “erkek için gücün yansıması” olarak gören anlayış. Bu anlayış kişiler üzerinde yoğun baskı oluşmasına neden olur ve kişilerin cinselliği görev gibi algılamasına zemin hazırlar. Elbette ki bu durum da cinsel başarısızlıklara kapı aralar.

  • Daha önceki olumsuz cinsel deneyimler ilk gece korkusunun yaşanmasına neden olabilir. Özellikle küçük yaşlardaki travmatik olaylar sekse bakışı tamamen negatif hale getirebilir.

Kadınların ilk gece büyük ağrılar çektiği ve ciddi kanamalar geçirdiği yönündeki abartılı söylem. (Gerçekte ilk gece duyulan ağrı yok denecek kadar azdır)

Yeni evli çiftlerde eğer erkeğin ailesinin yanında yaşanıyorsa cinsellik rahatça yaşanmadığı için sürekli bir tedirginlik hali yaşanabilir.

  • Özgüven eksikliği ilk gece korkusunda belirleyici bir role sahiptir. Özgüvenden yoksun bireyler hem ilk gece korkusunu yenemezler hem de cinsel doyuma ulaşma konusunda ciddi sıkıntı yaşarlar.

Kadın ile erkek arasında sağlıklı bir iletişim ve sevgi bağı yoksa kişilerin birbirleri hakkında besledikleri olumsuz yargılar ilk gece korkusuna neden olabilir.

Cinsel konularda yeterli bilgiye sahip olamamak da seks deneyimleri konusunda bir tedirginlik yaşanmasına neden olabilir.

Burada sıralananlar ilk gece korkusunun en yaygın nedenleri olarak öne çıkmaktadır.

Ayrıca her bireyde birbirinden farklı sebeplerin etkili olabileceğini de hesaba katmak gerekir.

İlgili Yazı: Erkekleri Etkilemenin Yollarını Öğrendim Etrafımda Pervane Oldular

İlk gece korkusu nasıl aşılır?

İlk gece korkusunu açmak için uzmanlar şu tavsiyelerde bulunmuşlardır:

Kadınlar ve erkekler cinsellik konusunda yeterli ve doyurucu bilgiye sahip olmalıdır. Bu hususta ayıp ve günah kavramlarının ötesinde cinselliğin hayatın bir parçası olduğu kabul edilmeli ve seks hayatı ile ilgili her şey açık açık konuşulmalıdır.

  • Özellikle düğün akşamı sevişmek zorunda  olduğu algısı terk edilmelidir. Kişiler düğünden sonra dinlenmiş bir vaziyette sevişirlerse çok daha mutlu olacaklardır. Çünkü düğünün yorgunluğu ve stresi kişileri neredeyse seks yapamaz hale getirmektedir.

İlk gece korkusu yaşayan bireyler bu sorunun kendiliğinden geçmesini beklememeli, muhakkak surette bir uzmandan yardım almalıdır.

Kadın okurlarımız için harika bir eser tavsiyesi

Yazımızı noktalamadan önce Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi kitaplarını tavsiye etmek istiyoruz.

Bu iki eser ile erkekleri çok yakından tanıyacak, onların kalbine giden yolun tüm duraklarından haberdar olacak ve yatağı bir zevk yuvası haline getirebileceksiniz.

İstediğiniz erkeği, Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi seti sayesinde etki altına alacaksınız. Kanıt mı istiyorsunuz, işte yorumlar:

Buraya tıklayıp Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir