Huysuz Çocuğa Okunan Duanın Sözleri ile Okunma Usulü

Huysuz Çocuğa Okunan Dua Nasıl Yapılır, Çocuk Nasıl Sakinleşir?

Allah insanların dua ile ibadet etmesini ister. Dua, Allah’a kendini, halini, isteklerini ve arzularını anlatarak yalvarmasıdır. Her ibadetin bir vakti vardır. Huysuz çocuğa okunan dua ibadetinin vakit ise çocuğun huysuzluk yapmasıdır.

 • Çocuğu huysuzluk yapan anne baba bunun bir musibet olduğunu düşünmemelidir. Dua etmeleri için bir davet olduğunu düşünmelidir. Duaya sarılarak bu olumsuz gibi görünen durumu hayra dönüştürmelidir.

Evlat sahibi olan anne babalar çocuklarının hayırlı bir insan olmasını ister. Çocukların kötülüklerden uzak, iyi bireyler olabilmesi için eğitimin yanında dua gibi manevi desteklere de ihtiyacı vardır.

 • Okunan Kur’anlar, çekilen tesbihler ve yapılan dualar çocukların ruh dünyasına tesir ederek kötülükleri ondan uzaklaştıracaktır. İşte çocukların huzursuzluğunu onların iyi insanlar olmasına yardımcı olacak dua için bir sebep olduğu unutulmadan hareket edilmelidir.

Huysuz Çocuğa Okunan Dua Hangi Durumlarda Okunmalıdır?

İnanan müminler her durum ve şartta Allah’a yönelmesi gerektiğini bilir. Allah’a yönelmenin adı duadır. Huysuz çocuğa okunacak dua ile birlikte yaşananlara sabretmek de olumlu netice alabilmek için önemlidir.

 • Söz dinlemeyen, olur olmaz her şeye ağlayan, ev içinde gerginlik ve huzursuzluk çıkarak bütün çocuklar için huysuz çocuğa okunacak dua tesirli olmaktadır.

Kendine güvenmeyeni ağlama krizlerine giren, kural tanımayan, kardeşi ve arkadaşları ile devamlı kavga eden çocuklarda olumlu netice alabilmek için düzenli ve devamlı okunması gerekir. Duada ısrarcı olunmalıdır. Bir kapı uzun süre çalınırsa elbet bir gün açılır. Aynı şekilde bir kişi duasına ne kadar çok devam ederse kabul olması o kadar çabuk olur.

Bu Yazımızı da Okumak İsteyebilirsiniz: Kötülüklerden Korunma Duası

Huysuz Çocuğa Okunan Dua Hangi Durumlarda Tesirli Olur?

Duaların tesirli olabilmesinin en önemli nedeni inanmaktır. Huysuz çocuğa okunacak dua ihlasla ve samimi bir kalple okunduğunda daha tesirli olacaktır. Allah’ın yapacağı duayı kabul edeceğine inancı sonsuz olan kişi abdest alarak kıbleye yönelmelidir.

Dua ibadet olduğundan ve ibadet abdestsiz yapılmadığından abdest alınması tesiri artırır. Çocuğun durumuna göre aşağıdaki sureler, tesbihler okunarak dualar yapılır:

 • Daha doğmamış çocuğun güzel yüzlü olması için Yusuf Suresi
 • Ahlakının güzel olması için İnsan ve İbrahim Suresi
 • 71 tane Enbiya Suresi
 • Ağlama özelliği çok olan çocuğun kulağına Cuma günü Cuma saatinde Ali İmran Suresi’nin 83. ayeti
 • Devamlı ve istenildiği kadar Yasin Suresi
 • Tefriciye ve Tuncina hatimleri

Tüm bunların yanı sıra aşağıdaki tarif ve terkip de çok etkili olacaktır:

Huysuz Çocuğa Okunan Dua Nasıl Yapılmalıdır?

Bazı çocukların yaramazlıkları normal olmaktan çıkmaktadır. Anne babanın yaptıkları huysuzluk derecesine gelen hareketlerin sonlandırılmasına yetmez. Böyle durumlarda huysuz çocuğa okunan dua yapılmalıdır.

 • Abdest alıp sessiz bir alana geçerek kıbleye yönelen ebeveynler Ya Mukit esmasını 7 kere boş bir kaba okur. Boş kabın içi su doldurulup huysuz çocuğa içirilir. Söz dinlemeyen çocuğun eli üzerine şehadet parmağı konularak Ya Şehid denilir. Bu esma vesilesiyle Allah çocuğa sakinlik ve itaatkarlık ihsan eder.

Ya Mukit ve Ya Şehid esmalarının yanında Euzu besmele çekilerek aşağıda Türkçe anlamı verilen dualar okunur. Dualar okunurken sırasına dikkat edilmelidir. Dua edilirken Allah’ın kabul edeceğine güven tam olmalıdır. Ayrıca sessiz odada dua ederken huysuz olan çocuk dua edenin yanında bulunmalıdır.

Huysuz Çocuğa Okunan Farklı ve Etkili Bir Dua

Anne babalar için huysuz çocuğa okunacak dua hayati önem taşımaktadır. Bazı ebeveynler bu duayı devamlı okumak zorunda kalmaktadır. Devamlı okunan duanın anlamı merak edilir. Sırayla okunması gereken duanın Türkçe anlamı şöyledir:

“Onlar, Allah’ın dininden başka bir din mi arıyorlar? Oysaki yerde ve gökte her ne varsa onlar istese de istemese de Allah’a teslim olmuştur. Allah’a döndürülmektedir.”

“Allah, sizleri, nazarı değen şerlilerin şerlerinden, zehirli yaratılmışların şerlerinden eksiği olmayan tam olan kelamın yüzü suyu hürmetine korusun.”

“Allah’ım! Bizim üzerimize sabır yağdır. Ayaklarımızı kaydırma. Kafirlere karşı bizlere yardım et.”

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

1 Yorum

 1. Ya mukît esmasi bi suremidir nasıl öğrenebilirim nasıl okunduğunu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir