Hastaya Okunacak Dualar Peygamber Efendimizin Dilinden Tesirli Niyazlar

Hastaya dua okumak inşallah şifaya vesile olur

Hastalıklar da hayatın her zorluğu gibi birer sınanma aracıdır. Bu itibarla hasta olan müminler asla isyankar olmamalı ve her daim yüce Allah’a şükürde bulunmalıdır. Hasta yakınları da şifa duaları okuyarak yüce Allah’tan hastalığı gidermesini niyaz etmelidir.

Bu yazımızda Hz Muhammed’in dilinden söylenmiş 3 etkili duanın sözlerine yer vereceğiz. Bu duaların her biri farklı hastalık türlerine karşı okunmaktadır. 

Duaların sözlerine ve Türkçe meallerine geçmeden önce hastalık hallerinde Hz Muhammed’in nasıl davrandığına dair birkaç önemli noktaya değinmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Hastaya dua okuyacak müminler Hz Muhammed’in davranışlarını örnek almalıdır

Peygamber Efendimiz, bir kişinin hasta olduğunu duyduğunda mutlaka ziyaret eder ve onlar için dua ederdi. Hasta kişinin bulunduğu yere girdiğinde önce selam verir ve ardından kısa bir şifa dileme duası okurdu.

Bu kısa şifa dileme duası “Allah’ım şifa ver.” anlamındaki  Allahummeşefi” ifadesidir. Peygamber Efendimiz bu sözü hastanın ve yakınlarının duyabileceği uygun bir ses tonu ile söylerdi. Ardından hastanın ve yakınlarının bir ihtiyaçların olup olmadığını sorardı. Kısa bir sohbetten sonra hastalığın durumuna göre uygun bir şifa duası okuyarak oradan ayrılırdı.

Hz Muhammed’in hastalara şifa dilemek amacıyla okuduğu duaların sözleri şöyledir:

Ağır hastalıklarla mücadele eden kişiler için okunan şifa duası

Tedavisi güç hastalık hallerinde veya ağır bir kaza geçiren kişiler için okunan şifa duasıdır. Bu duanın sözlerinin 3 defa peş peşe tekrar edilmesi inşallah daha makbul kabul edilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Allâhümme ezhibil bese Rabbennâsi veşfi fe enteşşâfî  lâ şifâe illâ şifâüke şifâen lâ yuğâdiru sekamen. (Amin)

Duanın Türkçe meali

Ey insanların Rabbi! Bu hastadan acıyı gider, şifa ver, şifa veren sensin. Senin şifandan başka şifa yoktur. Senden tüm hastalıklar için şifa istiyoruz.” (Buhari, Tirmizi)

Hafif hastalıkların şifası için okunan dua

Hafif seyreden hastalıkların kısa sürede iyileşmesi için okunan şifa duasıdır. Bu dua aynı zamanda ruhsal sıkıntıların giderilmesi için de okunmaktadır.

Bismillahirrahmanirrahim

Eselullahil azime rabbel arşil azim en yeşfiyeke. (amin)

Duanın Türkçe meali

Büyük Allah’tan, büyük Arş’ın Rabbi Allah’tan sana şifâ vermesini istiyorum! (Ebû Dâvud, Tirmizî)

Nazardan ötürü hasta düşen insanlara okunan şifa duası

Nazar son derece etkili bir güçtür ve insanlara pek çok farklı biçimde zarar verebilir. Bu zararların en yaygın görülenlerinden biri de çeşitli hastalıklara neden olmasıdır. Nazarın olumsuz tesirlerine maruz kalan kişiler için okunması tavsiye edilen duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Allah’ın ismiyle seni rahatsız eden her şeyden sana okurum. Her nefsin veya hasetçi her gözün şerrinden Allah sana şifâ versin. Allah’ın adıyla sana okurum.” derdi. (Müslim)

Hasta olan kişilere okumaları tavsiye edilen dua 

Hasta kişiler de dualar okuyarak yüce Allah’tan şifa dilemelidir. Büyük alimler hasta olan şahısların Şuara suresinin 80. ayeti kelimesini dua hükmünde okumaları halinde inşallah faydasını göreceklerini belirtmişlerdir. Eğer bu kısa ayeti hasta olan kişi okuyamazsa yakınları tarafından vekaleten de okunabilir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve iza meridtü fe hüve yeşfin. (amin)

 Ayetin Türkçe meali 

Hastalandığım zaman bana O, şifâ verir. (Şuara- 80)

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir