Hacet Duası Okuyanlar Sıkıntılarını Aşıyor, Mutluluğa Nail Oluyor!

Siz de Bu Hacet Duasını Kesinlikle Uygulayın

Size en etkili hacet duası hakkında en detaylı ve en doğru bilgileri izah edeceğimiz bu yazımızda, aynı zamanda çok değerli ve önemli bir sürprizden de bahsedeceğiz.

  • Evet, bu güzel duamızı ve yazı içerisindeki bütün detayları incelikle okuyup kavradıktan sonra, Allah’ın izniyle bütün isteklerinizi ve bütün ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz muhteşem bir dua öğrenmiş olacaksınız.

Şimdi maddeler halinde hacet duasının hangi amaçla yapıldığını, uygulama aşamalarında nasıl davranmanız gerektiğini ve duanın kabulü için hangi şartlara riayet etmeniz gerektiğini izah etmeye başlayalım:

Hacet Duası Hangi Amaçla Yapılır?

Öncelikle bu muhteşem duanın her türlü amacın ve her türlü dileğin kabulü için başvurulabilecek muhteşem bir dua olduğunu belirtelim, evet aktaracağız hacet duasını yapacağınız niyete bağlı olarak her türlü amacınız ve her türlü dileğiniz için tatbik edebilirsiniz.

  • Sadece duanın niyet aşamasına dikkat ederek bunu nasıl yapacağınızı aşağıda öğreneceksiniz.

Şimdi hacet duasının kabulü için mutlaka ama mutlaka riayet etmeniz gereken noktaları maddeler halinde sunalım ve devamında duanın uygulama aşamasına geçelim:

Hacet Duasının Kabulü İçin Önemli Şartlar

Hacet Duasının Allah’ı Tanıma Yönü

Özel anlamda hacet duasının genel anlamda da bütün mübarek ve mukaddes duaların kabul şartlarından biri de, dua eden kişinin Allahu Teala’yı çok iyi bilmesi ve tanıması şeklinde değerlendirilebilir.

  • Peygamber Efendimiz Aleyhisselatu Vesselam bu anlamda, dua eden kişinin Allah’ı hakkıyla bilmesi ve tanıması halinde yapmış olduğu bütün içten duaların Allah tarafından kabul edileceğini bize bildirmiştir.

Bu anlamda şu mübarek hadisi şerifi bize çok anlamlı mesajlar vermektedir:

“Sizden birisi Allah’ı hakkıyla tanımış olsa ve ona duasının kabul edileceğine dair kesin bir duyguyla dua etse, Allahu Teala o kişinin duası bereketiyle dağları bile yerinden oynatır.”

Peygamber Efendimizin mealen buyurduğu bu hadis-i şerif, bize dua ederken Allah’ı yeterince bilmenin ve tanımanın duanın kabul şartlarından biri olduğunu açık bir şekilde bildirmektedir.

İlgili Yazı: Cesaret Duası

Hacet Duası ve İçtenlik

Hacet duasının kabulünde çok önemli şartlardan biri de içtenliktir, yani dua eden kişinin Allahu Teâlâ’dan içten ve samimi bir şekilde niyazda bulunması ve kalbinde hiçbir kötü niyet taşımamasıdır.

  • Öyle ya bazıları dua ederken kalplerindeki kötü niyetin etkisi ile kendilerine fayda sağlayacak, ama başkalarına zarar verecek dileklerde bulunabilirler. İşte hacet duasının etkili ve kabule karin olmasını istiyorsanız, böylesine kötü niyetli insanların kötü niyetinden uzak durmalı ve içtenlikle Allah’a yönelmeye çalışmalısınız.

Bu önemli şartları izah ettiğimize göre, yani sizi hacet duasının bu önemli şartları konusunda bilgilendirdiğimize göre, yukarıdaki şartları göz önünde bulundurarak hacet duasını nasıl yapacağınız konusunu izah etmeye başlayabilirsiniz.

Evvela bu mübarek duanın niyeti üzerinde duralım ve sonrasında duanın nasıl yapıldığını aşama aşama anlatalım:

Hacet Duasının Niyeti

Sevgili mümin kardeşlerimiz, hacet duasını niyet ettiğinizde, öncelikle haftanın herhangi bir günü, sabah erkenden uyanmalısınız, sabahın seher vaktinde uyanarak sizi rahatsız edecek hiç kimsenin olmadığı sessiz ve sakin bir mekana geçmelisiniz.

  • Böylesine sakin ve sessiz, huzurlu ve dingin bir ortam bulduktan sonra, kıble istikametine yönelmeli ve diz üstü çökerek gözlerinizi kapatmalı, sonra da ellerinizi semaya kaldırarak 21 defa besmele-i şerif okumalısınız.

21 besmele-i şerif okuduktan, yani 21 defa Bismillahirrahmanirrahim dedikten sonra, kalbinizden ve içinizden şöyle niyet getirmelisiniz:

  • “Allah’ım kalbimdeki niyete ve içindeki samimiyete güvenerek senin kapına geldim, senin kullarına merhamet ve şefkat gösterdiğini ve kullarının kalbindeki niyeti en güzel şekilde yerine getirdiğini bilmenin huzuru ile dergahı merhametine iltica ediyorum. Beni benden iyi bilen ve içimdeki niyete tam anlamıyla vakıf olan derin ve sonsuz ilmini güvenerek halimi sana arz ediyorum. Ne olur kalbimdeki içtenlikli niyete nazar buyur ve yapacağım hacet duasını kabul buyur. Amin.”

Değerli okurlarımız, yukarıdaki niyet cümlelerini bir kez okuyup hacet duasının niyet aşamasını tamamlamış olacaksınız. Yukarıdaki cümlelerden de anlamış olmalısınız ki bu mukaddes duayı tatbik ederken, niyet aşamasında hangi amaçla hacet duasını yaptığımızı dile getirmeden sadece düşünmeli ve içimizde tutmalıyız.

Hacet duasının niyeti içinde Cenabı Hak niyetimizi içimizde tutmamızı ve içimizdeki niyeti dışa vurmamamızı ister, bu nedenle biz de niyetimizi getirirken adece ve sadece içimizden geçenleri düşünmeli ve Allahu Teala’nın kalbimize nazar etmesini beklemeliyiz.

Bu şekilde niyetimizi içimizde tutarak yukarıdaki niyet cümlelerini Allah’a arz ettikten sonra, duamızın ikinci aşamasına geçmeliyiz:

Hacet Duası Nasıl Yapılır?

Hemen şunu belirtelim ki yapacağımız mübarek dua üç gün üst üste yapılması gereken bir duadır ve aktaracağımız bütün uygulamaları tam üç gün üst üste yapmalısınız.

  • Haftanın herhangi bir gününde başlayıp üç gün üst üste yapacağınız bu duada, yukarıdaki niyet kısmını ve niyet cümlelerini de aynı şekilde üç gün üst üste tekrar etmelisiniz.

Bu önemli noktanın altını çizdikten sonra, hacet duasının sonraki aşaması olan İnşirah Suresi aşamasına geçelim:

Hacet Duası ve İnşirah Suresi

Niyet cümlelerini içli bir şekilde Allah’a arz ettikten sonra, İnşirah Suresini 7 defa okumalısınız. Aşağıya İnşirah Suresinin Arapça metni ve Türkçe anlamını alıyoruz:

İnşirah Suresi’nin Arapça Metni

1- Elem neşrah leke sadrek
2- Ve vada’na ‘anke vizreke
3- Elleziy enkada zahreke
4- Ve refa’na leke zikreke
5- Feinne me’al’usri yüsren
6- İnne me’al’usri yüsren
7- Feiza ferağte fensab
8- Ve ila rabbike ferğab

İnşirah Suresi’nin Türkçe Anlamı

1- Senin için bağrını açmadık mı?
2- İndirmedik mi senden o yükünü?
3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
4- Senin şanını yüceltmedik mi?
5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
8- Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

Yukarıdaki Arapça metni 7 defa okuyup İnşirah Suresinin Türkçe anlamını da tam 7 defa okumalısınız. 7 defa İnşirah Suresinin Arapça metnini, 7 defa da Türkçe anlamını okuyup bitirdikten sonra şöyle dua etmelisiniz:

  • “Allah’ım gönüllere huzur ve inşirah veren yüce hikmetinden, varlıkların tamamına en güzel rızıkları veren muhteşem ilminden ve bütün kainata en güzel sureti veren derin merhametinden talep ettiğim niyetimi, İnşirah Suresinin hatırı için bana nasip eyle. Amin.”

Bu güzel duayı bitirdikten sonra son olarak hacet duasının Ya Fettâh esması kısmına geçiyor veya duayı aşağıdaki uygulama ile bitiriyoruz:

Hacet Duası ve Ya Fettâh Esması

İnşirah Suresinin yukarıdaki uygulamasını bitirdikten sonra tam 21 defa Ya Fettâh esmasını okuyarak, Allahu Teala’nın bu mukaddes esmasının anlamını içten içe kavramaya çalışmalıyız.

Ya Fettâh esması Allah’ın bütün kapıları kullarına açan ve kulları için bütün zorlukları kolaylığa çeviren mübarek esmalarından biridir. İşte hacet duasını yaparken ve Ya Fettâh esmasını 21 defa okurken Allah’ın bizim için her şeyi kolay kılacağı düşüncesini aklımızda tutmaya çalışmalıyız.

Bu güzel düşüncelerle Ya Fettâh esmasını 21 defa okuduktan sonra şu güzel dua ile duamızı bitirebiliriz:

  • “Darda kalan bütün kullarına kapalı olan bütün kapıları açan sensin Allah’ım, sen zorda kalan kullarının bütün ihtiyaçlarını görüp onları en güzel şekilde karşılar ve bütün mahlukata merhametinle muamele buyurursun. Senin engin merhametin ve sonsuz şefkatin, darda kalan bütün kullarının imdadına yetişecek ve bütün mahlûkatı merhametiyle besleyecek büyüklüktedir. Ben de kalbimdeki halis niyetin gerçekleşmesi amacıyla kapına gelip hacetimi arz ediyorum. Bana da merhametinle muamele etmeni temenni ediyorum. Amin.”

Evet bu güzel dua ile hacet duamızı bitirmiş oluyoruz, yukarıda da söylediğimiz gibi bu uygulamayı tam 3 gün boyunca art arda yapmalısınız, yani haftanın herhangi bir gününde başlayıp üç gün üst üste bu duayı tatbik etmelisiniz.

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir