Erkekler Neden Kıskanır? Aşk mı Hastalık mı?

erkekler neden kıskanır

Erkekler neden kıskanır sorusunun cevabını sizler için araştırdık ve 5 önemli yanıtı bir araya getirdik. Buradaki detaylara bakarak erkeğin kıskançlığı hakkında en doğru sonuçlara ulaşabilir ve aşk yaşamınızı güzelleştirebilirsiniz.

Kıskanmak toplumumuzda sevgi işareti olarak kabul edilir. Halk arasında “Seven kıskanır.” yargısı o kadar güçlüdür ki kadınların bir kısmı kıskanılmayı içten içe arzular. Ancak kıskançlığın üzerinde baskı oluşturduğunu düşünen ve bu olumsuz duyguyu ilişkisinde istemeyen kadınlar “kıskançlığın ne kadar ağır bir duygusal kuşatma olduğunu” çok iyi bilmektedir.

  • Bu yazımızda çiftlerin hayatında önemli bir yer tutan kıskançlık konusunu araştırdık ve “Erkekler neden kıskanır?” sorusuna 5 farklı yanıt sunduk.

İşte erkeklerin birbirinden ilginç kıskanma nedenleri:

erkekler neden kıskanır

Erkekler hangi kadınları daha çok kıskanır?

Erkekler birlikte oldukları kadın her bakımdan kendisinden üstünse daha fazla kıskanır. Kadının fiziksel olarak erkekten çok daha çekici olması, zekası ile kendisini çevresine hemen kabul ettirmesi veya başarıları ile takdir toplaması erkeklerin kıskanmasına neden olur.

  • Erkekler birlikte oldukları kadının üstün özelliklere sahip olmasından aynı zamanda gurur duymaktadır. Ancak “gurur” ile “kıskançlık” çok farklı duygular gibi görünse de aslında aynı ruhsal davranışın iki farklı boyutudur.

Kadının yatakta erkekten üstün olması ise çok farklı sonuçlara yol açabilecek karmaşık bir durumdur. Eğer kadının yataktaki performansı erkekten çok daha iyiyse birbirine tamamen zıt iki farklı durum ortaya çıkabilir: Erkek böyle bir durumda kadına tamamen teslim olabilir veya zıt şekilde bir davranış geliştirerek birlikte olduğu kadına karşı gizli bir öfke duyabilir. Eğer gizli bir öfke duyuluyorsa bunun da kıskançlığa dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Erkekler neden kıskanır, kaybetme korkusu mu?

Erkekler sevdiklerini kaybetmekten müthiş derecede korkmaktadır. Onun zorluk çektiği şey birisini sevmek veya kendisini birine sevdirmek değildir. Erkeklerin en büyük endişeleri sahip oldukları güzellikleri kaybetme korkusudur. Gerçi kadınlarda da kaybetme korkusu vardır ancak kadınlar bunu açıkça dışavurur. Erkekler ise endişelerini gizlerler.

Kaybetme korkusu erkeğin zihninde sürekli olarak varlığını sürdürmek için çeşitli soru işaretlerine ihtiyaç duyar. Çünkü bir korku çeşitli şüpheler duyulduğunda daha rahat biçimde kişiliğin parçası haline gelir.

erkekler neden kıskanır

Erkeğin kıskanmasının en büyük sebebi özgüven eksikliği olabilir

Özgüven eksikliği kıskanmanın en büyük sebebidir. Çünkü erkeğin kapıldığı şüphelerin yani kıskançlığa gerekçe olarak gösterdiği durumların pek çoğu sadece bir kuruntudan ibarettir yani gerçeklerle herhangi bir alakası yoktur.

  • Erkek kendi eksiklikleri ile net olarak yüzleşmediği için bunları başka bir şahsa yani kadına yöneltmekte ve deyim yerindeyse bir “günah keçisi” aramaktadır.

Özgüven sahibi olmayan erkeklerin büyük bir kısmı kıskanç oldukları söylendiğinde bunu inkar eder. Çünkü kıskançlığın başkaları tarafından zayıflık olarak kabul edildiğini bilir. Ancak bakışlarıyla ve diğer hareketleri ile kıskançlığını net biçimde ortaya koyar.

Farklı ülkelerde yapılan pek çok araştırmada sevgililerini en az kıskanan erkeklerin özgüven sahibi erkekler olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu araştırmalarda ortaya çıkan bir diğer garip durum ise özgüven sahibi erkeklerin diğer erkeklere göre çok daha fazla kıskanıldıkları gerçeğidir. Yani özgüven sahibi erkekler sevgililerini kıskanmamakta ancak kadınlar bu erkekleri güçlü biçimde kıskanmaktadır.

erkekler neden kıskanır

Erkeğin kıskanmasına sebep olan siz misiniz?

Bazen erkeklerin kıskanmasına sebep olanlar kadınlardır. Ancak kadınların büyük bir kısmı erkeği böyle bir travmaya sürüklediğinin farkında değildir. Çünkü bilerek ve isteyerek bir insanı kıskançlığa sürüklemek en hafif tabirle ona işkence etmektir.

  • Kadınlar yaptıkları bazı küçük hareketlerle erkeklerin duygu dünyasında büyük depremler yaratabilirler. Çünkü hayatı rahat ve doğal biçimde yaşamaya alışmış olan kadınların aksine erkekler küçük detaylara takılıp kalırlar. İşte bu nedenle kadınlar erkeklerle ilişkilerinde daha hassas davranmaya özen göstermeli ve erkeğin “hiçbir zaman büyümeyen bir çocuk” olduğunu aklından çıkarılmamalıdır.

Özgür bir kadın, elbette ki kendi tercihlerine göre yaşayacaktır. Kendi kararlarını verebilen, sorumluluk sahibi ve yeri geldiğinde inisiyatif alabilen kadınlar daha mutlu bir yaşam sürdürmektedir. Ancak özgürlüğüne bu tarzda değer veren bir kadın erkeğin bazı hassasiyetlerini de göz önünde bulundurmalıdır. Kadının yapması gereken şey biraz empati kurmak ve kendisinin hoşuna gitmeyecek şeyleri erkeğe de yaşatmamaktır.

erkekler neden aldatır

Erkek kıskanır çünkü sevdiklerini korumak ister

Erkekler koruma içgüdüleri oldukça yüksek kişilerdir. Kalabalık bir ortamda bulunduğunuzda veya erkekle uzak bir yere yolculuğa çıktığınızda onun korumacı kimliğini hemen fark edersiniz.

  • Erkeklerin koruyucu olması aslında değer vermelerinden yani sevmelerinden kaynaklanır. Ancak erkek kıskançlık girdabına girdiğinde hissettiği duyguların anlamını tam olarak çözemez. Koruma içgüdüsü onu hemen harekete geçirdiği için dışarıdan bakan insanlar onu “kıskanç” olarak niteler. Ancak erkeğin hissettiği duyguların tarif edilmesi için bu sözcük kesinlikle yetersiz kalır.

Kıskanç erkekler hissettikleri korumacı duygulardan ötürü sadece sevgililerini kıskanmakla kalmazlar. Anne babalarını, çocuklarını, arkadaşlarını hatta tuttukları futbol takımını bile kıskanırlar.

İstediğiniz erkeği, Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi seti sayesinde etki altına alacaksınız. Kanıt mı istiyorsunuz, işte yorumlar:

Buraya tıklayıp Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir