Döngel Duası Okuyun, Sevdiğinizi Geri Getirin!

döngel duası

Boşanma niyetinde olan eş veya terk etmiş sevgilinin geri dönmesi için yapılan niyaza döngel duası denilir. Genellikle eş veya sevgililer için yapılır. Farklı amaçlarla yapılanlar da vardır.

  • Evden ayrılan çocuğun gelmesi niyet edilerek de döngel duası yapılabilir. Ele geçmiş ama değerlendirilmemiş fırsatlar için de yine aynı dua yapılması mümkündür. Yuvanın yıkılması, istenilen ve arzu edilen hayatın geri elde edilmesi için de çevirgel duası yapılabilir.

Dua, seslenmek, yardım istemek, çağırmak gibi anlamlara gelmektedir, terim olarak ise insanın samimi kalp ve lisanla maddi ve manevi istekleri için Yüce Yaratıcıya el açıp niyazda bulunmasıdır. Allah’ın (cc) yüceliğini anıp, kendi acizliğini hissetmek olan dua ibadetin özüdür. Döngel duası kişinin terk edilmişliğin verdiği acizlikle kudreti sonsuza dayanması, O’ndan (cc) yardım alma ihtiyacı hissetmesidir.

 

Döngel Duası Hangi Durumlarda Okunmalıdır?

Rabbimiz, kullarına O’na (cc) yöneldiği kadar değer vermektedir. Furkan Suresi 77. ayetinde Allah’ın kulun duası nispetinde kuluna değer verdiği belirtilmektedir. Kul, her şeye gücü yeten olarak yalnızca Allah’ı görmelidir. Bu inancının yansıması dua olduğundan insanların hayatının her noktasında dua yer almalıdır.

  • İnsan hayatında duanın özel ve değerli bir yeri olduğundan kişi döngel duasını, niyazın mahiyetine uygun her yerde yapabilir. Giden fakat geri dönmesi istenen maddi manevi bütün değerler için dua okunabilir.

Aslında Kur’an-ı Kerim ve hadislerde döngel duası diye bir dua yoktur. Fakat İslam toplumunun değer verdiği bazı alimler döngel duası yapmışlar ve nedenler oluştuğunda yapılmasını tavsiye etmişlerdir. Zira ayakkabı bağına kadar Allah’tan isteyin hadisi duada sınırlama olmadığını göstermektedir.

 

Döngel Duası Hangi Durumlarda Tesirli Olur?

Duaların tesirli olabilmesi için öncelikle abdestli olmak, kıbleye yönelmek ve samimi bir kalple, niyazın kabul olacağına inanmak şarttır. Bunun dışında:

  • Döngel duasını okumadan önce niyazda bulunacak olan kişinin iki rekat nafile namaz kılması daha uygun olacaktır. Namaz kıldıktan sonra okunan duaların daha tesirli olduğu bilinmektedir. Ancak duanın kabulü açısından namaz kılmaz zorunlu değildir. Müminler namaz kılmadan da dualarını okuyabilirler. Fakat nafile namazının duaların icabet görmesinde etkili olduğu da unutulmamalıdır.
  • Döngel duası Cuma günü yapılır. Dua ile alakalı bilgi veren bütün büyük alimler cuma günü yapılan duanın fazileti üzerinde durmuşlardır. Bu itibarla mümkün mertebe duanın cuma günü okunması isabetli olacaktır. 
  • Duanın tesirinin artırılması ve kabul olması için 7 hafta boyunca her Cuma günü 7 kez okunmalıdır. Yani toplamda okunma sayısı 49 olacaktır. Ancak duanın tesir göstermesi için 7 haftanın geçmesi gerekmez. Duayı okuyan müminler en geç bir iki hafta içinde duanın tesirlerine şahit olduklarını beyan etmektedir. Ancak döngel duası sayesinde sevilen kişi dönse bile duayı kesmemek gerekir. El açan müminler duanın sonucunun kalıcı olmasını istiyorlarsa duaya 7 hafta boyunca devam etmelidir. Okumalar tam olarak yapıldığında İnşallah birbirlerini seven kişiler bir daha asla ayrılmamak üzere kavuşacaklardır.
  • Geri dönmesi istenen kişinin ismi ile birlikte anne ve babasının isimlerinin de zikredilmesi gerekir ki döngel duası tam ve eksiksiz yapılmış olsun.

 

Döngel Duası Nasıl Yapılmalıdır?

Duaların ne zaman yapıldığı kadar nasıl yapıldığı da tesir ve kabul açısından önemlidir. Döngel duasının yapılması için en uygun zaman da perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Bu gecede dua yapıldığında daha tesirli olacaktır.

Sessiz bir odaya geçen kişi bütün varlığının Allah’a teslim olduğunu hissederek duasını yapmalıdır. Duygu yoğunluğu yakalandıktan sonra 7 Fatiha Suresi okunur. Arapça olarak okunan 7 Fatiha Suresinden sonra döngel duası okunur. Dua Türkçe anlamıyla yapılmalıdır. Dolayısıyla aşağıdaki sözleri aynen okumanız gerekiyor:

 

Duanın sözleri

Döngel duasını yapan kişi Allah’a şöyle niyaz eder:

  • “Allah’ım, onun gönlünü bana dost kılıp gönlünü bana çevir. Muhammed’in (sav) Rabbi olan Allah’ım, yedi kat yeri ve göğü yaratan Sensin. Kudretin ve izzetin adına adı geçen kişinin canını, yedi kat endamını, kararını, iradesini ve gönlünü bana geri çevir. Gönlünü benden başkasına kaydırma. Bütün hayırları ve faziletleri toplayan bu gecenin hürmetine Senden (cc) talep ediyorum. Bu gece bütün samimiyetim ve kalbimle sana yöneldim, kalbimdeki niyetimi sana arz ediyorum. Dergahına gelmeme sebep olan aşk ateşini bir an önce söndürmek için Senin tecellilerine kendimi teslim ettim. Yaptığım dua ile gelmesini arzu ettiğim kişinin varlığı ile beni sevindir. Amin.”

Yukarıdaki duada onun derken geri dönmesi istenen kişinin ismi ve anne babasının adını zikretmek gerekir. Misal geri dönmesi gereken kişi Selim olsun. Annesinin adı Elif ve babasının adı da Kemal olsun. Dua edilirken “onun” kelimesinin geçtiği yerde “Kemal’den olma, Elif’ten doğma Selim” ifadesi kullanılmalıdır.

Döngel duasının sözleri Türkçedir. Esasında dua kitaplarında eski Türkçe denilen bir dille söylenmiştir. Yukarıda verilen sözler ise günümüz Türkçesine uyarlanmış halidir. Duaların tesirini belirleyen şey dilleri değildir. Duada geçen ifadeler, esmalar ve yakarışlar duanın tesirini belirler. Bir de el açan müminin samimi duygularla Rabbinden yardım istemesi duanın kabulünde temel şarttır. Dolayısıyla yukarıdaki ifadelerle ve salih bir kalpler yüce Allah’tan yardım isteyen müminlerin elleri İnşallah boş çevrilmeyecektir.

Artık aşk hayatınız düzene girecek, bunun için En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın inanılmaz potansiyelini siz de hak ediyorsunuz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, yaşamınıza anlam katacak.

Buraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir