Dilek Duası Nasıl Okunur? Dua Etme Usulü Hakkında Önemli Bilgiler

Dilek Duası ile İnşallah Murad Edilen Her Şeye Kavuşmak Mümkündür

Dilek duasında bulunup kendimize şöyle sorular sorduğumuz olmuştur: Dilediklerimiz gerçek olsaydı… İçimizden geçenler gerçekleşseydi… Kader deyip sineye çekmeseydik… Zamanını beklemeseydik… Böyle bir dünya mümkün mü? Kim bilir, belki de istemeyi bilirsek mümkün. Zaten bu konuda sevdiğim iki söz vardır. Birincisi ” Allah, bize vermek istemeseydi bize istemek arzusunu da vermezdi.” ikinci söz ise ” İstemek, istenileni kader yapar.”

Bu iki sözün de verdiği mesaj şudur: İmkansız ya da mümkün yoktur. İstemeyi bilmektir asıl mesele.

  • O halde nasıl isteyeceğiz. İstemenin, dilekte bulunmanın yolu nedir? Elbette ki binlerce yıllık dini isteme tarzı ile… Bu tarz o kadar etkilidir ki kainatın varlığının temellerindendir, dense doğru olur. Duanın büyük gücünü bilmeyen bir Müslüman yoktur. Hatta Hristiyanlarda, Yahudilerde ve Hint inanışlarında da duanın etkileri kabul edilmektedir.

Duayı etkili kılan ilk unsur dua edenin içten arzusudur. Bu yoğun istek hali duada istenilenlerin gerçekleşmesini sağlar. Duanın gücü önce kadir olan yaratıcıdan sonra da gönülden isteyen kuldan gelir. İşte dilek duası istenilen ve arzu edilen şeylerin gerçekleşmesi için yapılan bir duadır.

  • Dilek duasının Arapça olması gerektiğini söyleyenler vardır. Bu kesinlikle doğru değildir. Çünkü ” Kendi dilinle zikret.” kuralı yüzyıllardır uygulanmıştır. Arapça takıntısı son yıllarda ortaya çıkmış bir safsatadır ve dini düşünceye de terstir. Çünkü yaratıcıyı bir dille sınırlandırmakta -haşa- Kadir olanın diğer dilleri bilmediğini ima etmektedir. Siz siz olun, bu hataya asla düşmeyin ve dualarınızı gönül rahatlığı ile kendi dilinizde yapın.

Dilek duasını yapmadan önce mutlaka abdest alınmalıdır ve kişi psikolojik olarak rahatlamalıdır. Abdest alınmasının sebebi bedensel temizliktir. Çünkü bedensel temizlik ruhsal temizliği de sağlar. Psikolojik rahatlama kısmı ise daha farklıdır. Kimi uzmanlar yürüyüşün en iyi rahatlama yöntemi olduğunu söyler. Biz de bu yoruma katılıyoruz. Ancak şunu ekleyebilirim ki yürüyüşte kendinizi yormayın. Rahatlamak adına bedeni hırpalarsanız konsantre olmanız zorlaşacaktır.

Dilek duasının zamanlamasına da dikkat etmelisiniz. Sabah vakti ile yatsı namazı sonrası duaların daha etkili olduğu kesin olarak bilinmektedir. Birçok alime göre yatsı namazından sonra yapılan duayı tercih etmek daha makuldür.

  • Duada söylenecek sözler sabit değildir. Birçok duada söylenecek kalıp sözler vardır. Bu kalıp sözler duaların temelini oluşturur. Dilek duasında bu kalıplaşmış ifadelerin olmamasının nedeni herkesin dileklerinin farklı olmasıdır. Hiçbir ayrıntıyı atlamadan ve duygularınızı açık açık ifade edin. İsteğinizi de üstü kapalı değil açık açık ifade edin. İsimleri kullanmaktan çekinmeyin. Gönlünüzden ne geçiriyorsanız söze dökün. Fısıldar gibi dua edin. Ne fazla gür bir sesle ne de tamamen alçak bir sesle dua edin.

Duanızın kabulü tamamen kaderinizin sahibinin elindedir. O istemedikçe siz bir şeye kavuşmayacaksınız ve o size bir şey nasip etmişse de sizi o şeye kavuşmaktan kimse alıkoyamayacaktır. Siz yeter ki canı gönülden ve usulüne göre isteyin ve nasibinizi artırın. İnşallah arzuladığınız durum gerçekleşecektir.

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir