Cesaret Duası Sizi Bambaşka Bir Kişi Haline Getirecek!

Cesaret duası özgüven kazanmanın en etkili yoludur

Dualar müminlerin önünde hayır kapılarının açılmasına vesile olan mucizevi anahtarlar görevini görür. Zira dua ile kul, her şeye gücü yeten yüce Allah’tan isteklerinin gerçekleşmesi dilemektedir. Allah’ın izniyle duaları kabul olan ve murad ettiği şeye kavuşan sayısız mümin bulunmaktadır. Cesaret duası da bu tarzda mucizevi etkileri görülen etkili bir niyazdır.

Cesaret duası kişinin cesarete ihtiyaç duyduğu her alanda okunabilir. Duayı okuyup tatbik eden müminler olumlu sonuçlarına sayısız kere şahit olmuşlardır. Büyük alimler de cesaret duasının kişinin özgüven kazanarak cesurca hareket etmesinde önem taşıdığını ifade etmektedir.

Cesaret duası hangi konularda okunabilir?

Cesaret duası kişinin cesarete ihtiyaç duyduğu her mevzuda okunabilen bir hacet duasıdır. Sahih kaynaklarda cesaret duasının şu konularda okuyabileceği ifade edilmiştir:

  • Düşmanların şerrine maruz kalan ve onlara karşı cesurca mücadele etmek isteyen kişiler bu duayı okuyabilir.
  • Özel hayatta adım atmaktan çekinen kişiler bu duayı okuduklarında murat ettikleri hedeflere ulaşırlar.
  • İş yaşamında başarılı olmak isteyen kişiler bu duayı okuduklarında her türlü kararı alabilecek cesarete kavuşur.

İfade edilen bu hususlar dışında cesaret duası vesveseden kurtulmak maksadıyla okunabilir. Ayrıca iç sıkıntısı çeken ve kendisini huzursuz eden insanlar da bu duayı okuduklarında inşallah huzur bulurlar. Cesaret duası müminlerin her türlü ruhsal sıkıntıdan kurtulup özgüven sahibi olmalarını temin eden etkili bir niyazdır.

Cesaret duasının iki farklı okunma usulü

Müminlerin ihtiyaçları ve dilekleri göz önünde bulundurularak cesaret duasının 2 farklı biçimde okunabileceği belirtilmektedir:

Cesaret duasının 1 defa okunması

Cesaret duası kişinin cesarete ihtiyaç duyduğu herhangi bir olay öncesinde okunabilir. Önemli bir mücadeleye girmeden önce, ciddi bir sınava girmeden evvel, önemli bir karar verileceği zaman kısacası kişinin cesarete ihtiyaç duyduğu önemli mevzulardan önce cesaret duası niyaz edilebilir. Bu durumda inşallah söz konusu iş, büyük bir cesaretle yapılacak ve kişi olumlu neticeler elde edecektir.

Cesaret duasının 21 gün boyunca okunması

Cesaret duasının bir diğer okunma tarzı ise cesaretli bir kişi olmayı dilemektir. Yani ortada çözülmesi gereken acil bir sorun yoktur. Ancak kişi cesur bir insan olmayı dilemekte ve özgüvenli bir hayat sürdürmek istemektedir. Böylesi durumlarda büyük alimler cesaret duasının 21 gün boyunca art arda okunmasını tavsiye etmektedir. 

21 günlük okumalar bittikten sonra inşallah kişinin karakter yapısı tamamen değişecek ve arzuladığı cesur kişi haline gelecektir. Günümüzde uzman psikologların kişiliğin değişmesi için öne sürdükleri zaman dilimi de 21 gündür. Bu süre boyunca belli bir tarza yönelen karakter yapısı değişir ve insan bambaşka biri haline gelir. Psikoloji biliminin günümüzde vardığı bu sonucu İslam alimlerinin yüzyıllar öncesinden bilerek tavsiye etmesi ise İslam medeniyetinin büyüklüğünün kanıtlarından biri kabul edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Aile Huzuru İçin Dua

Cesaret duasının okunma usulü hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar

Cesaret duası mutlaka abdesti biçimde niyaz edilmesi gereken bir duadır. Zira bu dua Kuran ayetlerinden oluşmaktadır. Bu tarz duaların abdesti biçimde okunması duanın icabet görmesi açısından büyük önem taşır. Ayrıca unutulmamalıdır ki devamlı abdestli olmak ve herhangi bir işi abdestli yapmaya çalışmak kişinin daha cesur olmasına da vesile olmaktadır.

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere cesaret duaları 2 farklı biçimde okunmaktadır. Bu okumalardan birincisi sadece tek bir olaya yönelik olup kısa cesaret duası adını almaktadır. 21 gün boyunca okunan ve kişinin karakterinin değişmesine vesile olan duaya ise uzun cesaret duası adı verilmektedir.

Uzun ve kısa cesaret dualarının okuma usulü birbirinden farklıdır. Bu itibarla kişi hangi cesaret duasını okuyacaksa ona uygun dua etme usulünü takip etmelidir.

Kısa cesaret duasının sözleri ve okunma adabı

Önemli olaylar öncesinde okunan cesaret duası Tevbe suresinin 129. ayeti kerimesidir. Bu duanın sözlerinin peş peşe üç defa okunması tavsiye edilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Hasbiyallahü la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azıym. (amin)

Sıkıntı Duasının Türkçe karşılığı

Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim. O, yüce Arş’ın sahibidir. (Tevbe-129)

Uzun cesaret duasının sözleri ve okunma adabı

Uzun cesaret duası 3 Kuran ayetinin peş peşe okunması ile niyaz edilmektedir. Bu dua 21 gün boyunca okunacaktır. Dua sözlerinin mümkün mertebe her gün aynı zaman diliminde okunması daha makbul kabul edilmektedir. Eğer buna imkan yoksa kişi her gün farklı bir saatte de dua sözlerini okuyabilir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ellezı halekanı fe hüve yehdın.

Ve iy yemseskellahü bi durrin fe la kaşife lehu illa hu ve iy yüridke bi hayrin fe la radde li fadlih yüsıybü bihı mey yeşaü min ıbadih ve hüvel ğafurur rahıym.

Ellezıne kale lehümün nasü innen nase kad cemeu leküm fahşevhüm fe zadehüm ımana ve kalu hasbünellahü ve nı’mel vekıl. (amin)

Sıkıntı Duasının Türkçe karşılığı

O, beni yaratan ve bana doğru yolu gösterendir. (Şuarâ-78)

Ve eğer Allah sana bir keder dokunduracak olursa, onu O’ndan başka açacak yoktur; ve eğer O, sana bir hayır dilerse o zaman da O’nun lütfunu reddedecek yoktur. O, lütfunu kullarından dilediğine nasip eder. O çok bağışlayan, çok merhamet edendir. (Yunus-107)

Onlar öyle kimselerdir ki, halk kendilerine, “İnsanlar size karşı ordu toplamışlar, onlardan korkun” dediklerinde, bu söz onların imanını artırdı ve “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir!” dediler. (Ali İmran-173)

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir