Birbirinden Etkili 20 Cesaret Sözü ile Özgüveninizi Tazeleyin!

Cesaret korkmaktır, ama korktuğun şeyi yine de yapmaktır. (Haris Jones)

Cesur insanlar da korkar. Korkusuzluk kavramı kesinlikle insana uzak bir durum. Peki cesur kişiyi korkak kişiden ayıran şey nedir o halde? Yanıt çok basit: “korkularının üzerine gitmek”

Hiç kimse senden iyi değildir. Ama bir şeyler yapmaya cesaret edemezsen, sen de kimseden iyi değilsin. (Donald Laird)

Rekabetin ve mücadelenin hayatın temelini oluşturduğu günümüz dünyasına çok uygun bir ifade. Evet, kimse bizden üstün değil, peki ama biz rakiplerimizi geçebiliyor muyuz? Cevabınız “hayır” ise ne yazık ki siz de cesur bir insan değilsiniz demektir.

Bir adama cesur olduğunu söyleyin, öyle olmasına yardım edersiniz. (Thomas Carlyle)

Telkinler ve olumlu yönde yapılan motivasyon cesareti artırır. O halde korkularınızı yenmek istiyorsanız sizin moralinizi bozan ve şevkinizi kıran insanlarla bir arada olmak yerine cesaretinizi artıran kişilerle zaman geçirmelisiniz.

Mal kaybeden bir şey kaybetmemiştir. Onurunu kaybeden çok şey kaybetmiştir. Cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir. (Goethe)

Bu sözü tersine çevirdiğimizde şu sonuç ortaya çıkıyor: Cesur bir birey hayatta kaybettiği her şeyi geri alabilir. Ama cesaretini kaybetmişse “film de bitmiştir.”

Cesurun bakışı, korkağın kılıcından keskindir. (Türk Atasözü)

Korkak insanların göz temasından çekindikleri ve cesur insanların ise karşılarında bulunan insanların gözlerinin içine baktıkları gerçeğini güzel bir şekilde ifade eden bir atasözümüz. Bakışlar ile cesaret arasındaki ilişkiyi hiç kuşkusuz ki bu kadar güzel özetleyebilecek çok az söz bulunabilir.

Cesareti olmayan adam, keskin kenarı olmayan bıçağa benzer. (Benjamin Franklin)

Cesaret sahibi olmayan bir kişi hayatın hiçbir alanında başarılı olamaz. Çünkü cesaret kişiye yapacağı işlerde güç verir ve onun hızlı biçimde yol almasına yardımcı olur.

Korku işe yarayabilir ama korkaklık hiçbir işe yaramaz. (Ghandi)

Bazı durumlarda korkmak insani bir durumdur ve işe de yarayabilir. Ama korkuyu “korkaklık” haline getirirseniz bu artık sizin kimliğiniz olur. Korkularınızdan ötürü yaptığınız şeyler varsa kendinizi affedin ancak korkaklığınız söz konusu ise kendinizi şiddetle eleştirin ve bu durumdan kurtulmanın yollarını arayın.

Hayatta yapabileceğin en büyük hata, bir hata yapacağından sürekli korkmaktır. (Elbert Hubbart)

Hata yapmaktan korkan kişi hiçbir şey yapamayacaktır. Çünkü en sıradan olaylardan tutun da en karmaşık olaylara kadar her işte belli düzeyde risk unsuru vardır. Önemli olan ise hayatın her alanı ile ilgili cesur davranabilmektir.

Dünyada birçok yetenekli kişi, küçük bir cesaret sahibi olamadığı için kaybolurlar. (Sydney Smith)

Yetenekli genç yazarlar, futbol yıldızı olabilecek gençler, büyük sanatçı adayları ve daha burada sıralayamayacağımız yüzlerce faklı alanda her gün sayısız yetenek kaybolmaktadır. Bu kayıpların başka nedenleri olsa da en büyük neden kesinlikle bu şahısların ortaya çıkmak ve kendilerini göstermek için yeterli cesarete sahip olamamalarıdır.

Bütün hayallerimiz gerçek olabilir, eğer peşlerinden gidecek cesaretimiz olursa. (Walt Disney) 

Hayaller ile gerçekler arasında çok ince bir çizgi vardır. O çizgiyi aşmanın biricik yolu ise cesur davranmaktır.

Girmekten korktuğunuz mağara, aradığınız hazineyi barındırır. (Joseph Campbell)

Korktuğumuz şey aslında en büyük kazancımız olabilir. Çünkü biz sahip olamadıklarımız uğruna korkarız. Sahip olduklarımız ise bize korku yerine güven verir. O halde daha farklı ve daha güzel bir yaşama kavuşmak için korkularımızın üzerine gitmekten başka çaremiz yoktur.

Her insan aslında cesurdur, ama kendisine ihanet eder, çünkü cesareti kendinden başkalarında arar. (Ralph Waldo Emerson)

Eğer başka bir şahıs cesur davranabiliyorsa siz de cesur davranabilirsiniz. Çünkü bir insanın yapabildiğini başka bir insanın da yapması kadar doğal bir şey yoktur. Cesur insanlara bakın. Onlar her şeyi yapmak için asıl gücü kendi içlerinde bulurlar ve dışarıdan medet ummazlar. Bu sizin için de temel felsefe olmalı ve cesaret kazanma yolunda sadece kendi öz gücünüze güvenmeyi öğrenmelisiniz.

Kaplumbağaya bakın. Sadece başını dışarı çıkarttığı zaman ilerler. (James Conant)

Ancak cesur adımlar attığımızda ileri gidebiliriz. Yaşamımızı değiştirmek için her zaman yeni kararlar vermek zorundayız ve her karar verme anı da büyük bir cesaret gerektirmektedir.

Cesaret on kısımdır, biri korkmamak, dokuzu dikkat ve ihtiyattır. (Hz. Ali)

Cesur olmak asla budala olmak ve tedbirsiz davranmak değildir. Cesur davranın ancak tedbiri de asla elden bırakmayın.

Özgürlük, onu savunmak cesaretini taşıyanların hakkıdır. (Pericles)

Eğer yaşamda cesur davranmazsanız kısa bir süre sonra insanlar üzerinizde tahakküm kurarak özgürlüğünüzü elinizden alır. O halde özgür bir insan olmanın ilk koşulu özgürlüğünüzü koruma cesareti kazanmanızdır.

Ya ümitsizsiniz; ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz; ya da çare sizsiniz. (Behçet Necatgil)

İlk bakışa kelime oyunlarına yer veren bir cümle gibi algılansa da üzerinde derin biçimde düşünüldüğünde çok önemli mesajlar verdiği görülen sözlerdir. Ümidin de çarenin de insanda olduğunu vurgulayan güzel ifadelerdir.

Cesur adamlar gibi yapın zorlukları yüreklilikle karşınıza alın. (Horace)

İster cesur olun ister korkak siz cesur bir insan gibi davranmaya başladığınızda cesur bir kişi olursunuz. Yani cesur olmanın yolu cesur biri gibi davranmaktan geçmektedir. Ünlü komutan Sezar’ın dediği gibi “Kahraman gibi davranmaya başlarsan kahraman olursun.”

Başarısızlıktan korkanın yenilgisi keskindir. (Napoleon)

Girilen bir işte başarı kadar başarısızlık da olasılık dahilindedir. Ancak siz her işe başarmak için başlayın. Başarısız olacağını düşünerek hareket eden kişi zaten daha baştan yenilmiştir.

Hayal ettiğiniz hayatı yaşamanın tam zamanıdır. (Henry James)

Yapmanız gereken şeyleri asla ertelemeyin. Bir şeyi ertelemek demek aslında yapmaktan çekinmektir. Hayal ettiğiniz hayatı yaşamak için uygun zamanlar ve uygun mekanlar bahanelerine sığınmayın. Nasıl yaşamayı arzuluyorsanız öyle yaşama cesareti göstermelisiniz.

Tüm korkularımızın altında yatan şeyin, kendimize güven eksikliği olduğunu unutmayın. (Susan Jeffers)

Korkak insanların özgüvenden yoksun oldukları, buna karşın cesur insanların ise kendilerine güvenen şahıslar oldukları bilinen bir gerçekliktir.

Bu gerçeklik de bize özgüven kazanılması halinde kolayca cesur bir insan da olunabileceğini ifade etmektedir.

Özgüven sahibi olmak mı istiyorsunuz; öyleyse Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti ile bir şans verin kendinize. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, hakikaten dikkate şayan.

Buraya tıklayıp Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir