Başarılı İnsanların Hayat Hikayeleri 9 Ufuk Açıcı Serüven

Başarılı insanların hayat hikayeleri başlıklı bu yazımızda, size ilham olacak, motivasyon katacak ve belki de ders çıkarmanıza yarayacak gerçek başarı hikayelerine yer vereceğiz. Birkaçı ünlü kişiler olsalar da listedeki çoğu başarı hikayesinin kahramanı sıradan, bizler gibi insanlar; öyle ünlü falan değiller.

  • Başarılı insanların hayat hikayeleri seçilirken özellikle günlük hayattan yola çıkmamızın sebebi, ünlülerin o hep duyduğumuz parlak bugünleri ve mucizevi başarı hikayeleri dışında yeni bir şeyler keşfetmek.

İnsanın kişisel gelişimi, özgüveni ve mutluluğu için bazı alanlarda çabalayıp başarılı olması gerçekten önemli. Aksi halde özgüven eksikliği, sosyal fobi, depresyon gibi ciddi sorunlar bile yaşanabiliyor. Tabii herkesin başarı anlayışı farklıdır, o nedenle kimsenin başarısını kendi hedeflerimizden alçakta ya da yüksekte görmemek lazım.

İşte başarılı insanların hayat hikayeleri

başarılı insanların hayat hikayeleri

Michael Jordan’ın Başarı Hikayesi

Ünlü basketbolcu ne diyor, bakalım:

“Başarısızlık kabul edilebilir; herkes bir şeylerde başarısız olur. Ama denememek asla kabul edilemez.”

  • Konu başarı hikayesi ve motivasyon ise, Jordan’ın hikayesine muhakkak değinmemiz gerekirdi. Jordan, hayatına ve kariyerine yön verecek ilk aksiliğini, basket takımına girebilmek için üniversite ikinci sınıfı bıraktığı zaman yaşadı. Jordan, o zaman henüz 1.75 boyundaydı ve ondan daha uzun olan arkadaşı Leroy Smith, takımdaki son kontenjanı almıştı.

Böyle bir duruma bir daha düşmek istemeyen Jordan, azmederek her gün antrenman yaptı.Bir yandan kendisini geliştirdi, bir yandan da boyu uzadı. Artık 1.90 boyundaydı ve istediği takıma rahatça girebilmişti.90’lı yıllarda on seneden fazla sahada kalan Jordan, 5 kez NBA’nın en değerli oyuncu ödülüne hak kazandı.

Sizce Jordan, takıma ilk giremediğinde her şeyden vazgeçip basketbolu bıraksaydı yine benzer şekilde başarılı, ünlü ve sevilen biri olur muydu dersiniz?

Başarılı insanların hayat hikayeleri: Lance Armstrong

Lance Armstrong’a, henüz 25 yaşındayken ileri seviye testis kanseri teşhisi kondu. Hatta durum o kadar vahimdi ki, kanser beyine, akciğere ve midesine de geçmişti. Doktorlara göre iyileşme ihtimali %40’ın bile altındaydı.

Herkes Armstrong’un kariyerinin bittiğini düşünüyordu ama hiç kimsenin hesaba katmadığı bir şey vardı: Armstroung’un kendisine olan güçlü inancı ve annesinden öğrendiği hayat dersleri!

  • İlk önce kendisini saran hastalığı öğrendi; ilgili kitapları okudu, terapi ve destek gruplarına katıldı. Her engeli fırsata çevirmek, sıkı çalışmak ve bir işi yapamayacağını söyleyenlere kulak asmamak, annesinin Armstrong’a öğrettiği üç önemli anahtardı.

Armstrong kanseri yendi ve kariyerine geri döndü. Elbette bu dönüşünde bir başarı yakaladığını söyleyemeyiz; yarışı 14. olarak bitirdi. Emekli olmayı düşünmeye başlamıştı ki, yakın arkadaşı ve nişanlısı, ünlü bisikletçiyi yalnız bırakmadı ve moral verdiler. Başka bir yarışa daha hazırlandı ve antrenmanlardan sonra bambaşka bir adam olarak yarışa katıldı. Bir daha zorlukların kendisini ezmesine asla izin vermedi.

Buradan da anlaşıldığı üzere, hemen pes etmemek ve çevreden destek görmek çok önemli.

başarılı insanların hayat hikayeleri

Liane Weintraub ve Shannan Swanson’n Başarı Hikayeleri

Başarılı insanların hayat hikayeleri içinde bu iki annenin öyküsü hemen dikkat çekiyor. Marketlerde bebek maması seçeneğinin çok az olduğunu gören girişimci ruhlu bu iki anne, hemen işe koyulur. Kendi hazırladıkları pürelerden mama yapıp önce kendi tanıdıklarına, akrabalarına sunarlar. Biri muhabir, diğeri şef olan bu iki anne, bugün yılda 2.5 Milyon Dolar kar eden bir bebek maması şirketinin sahibidirler.

başarılı insanların hayat hikayeleri

Christopher J. Zane – Zane’s Cycles Başarı Hikayesi

Çok genç yaştan beri bisikletlere ilgi duyan Zane, evlerinin garajındaki tek bisikleti arkadaşlarına kiraya veriyordu. Daha sonra bir bisiklet dükkanı açmak için annesini kredi çekmeye ikna eden genç girişimci, 26 Bin Dolar kredi ile işini kurar. Bu parayla bisiklet kiralamaya başlayan ve ardından bisiklet satışına yönelen Zane, ilk sene 56 Bin Dolarlık satış yaptı. Şu anda hemen hemen aradan 20 yıl geçti ve Zane’s Cycles adlı bu şirket 21 milyon dolarlık satış yapmakta.

başarılı insanların hayat hikayeleri

Başarılı insanların hayat hikayeleri: Oren Bloostein

Oren Bloostein, 1979 yılında evden ayrılıp New York’ta bir şirkette çalışmaya başlar. Yaptığı işten mutsuz olan ve kendi işini kurma niyetiyle yeni fikirler araştıran Bloostein, ilgi çekici bulduğu kahve sektörüne yönelmiş ve farklı aromalarda kahve çekirdeklerinin satışını yapmaya karar vermiş. Tüm mal varlığını (55 Bin Dolar) kullanarak girişimini kuran Bloostein, şu an internet üzerinden de sipariş alıyor ve toplamda 10 milyon dolarlık bir şirketin sahibi.

Erin Baker’in Başarı Hikayesi

Kendi evinde sağlıklı kurabiye ve atıştırmalıklar hazırlayıp bunları müşterilerine ulaştırarak para kazanmaya başlayan Erin, küçük bir butik açtı ve ürünlerini butikten satmaya devam etti. Bir süre sonra ürünlerine ciddi rağbet olduğunu gören Erin, Erin Baker’s adlı şirketi kurdu. Farklı ürünlerle menüsünü genişleten Erin, 1999’da iki adet çalışana sahipken bugün yüzden fazla kişinin çalıştığı bir işletmenin sahibi ve başarılı insanların hayat hikayeleri arasında kendi öyküsünü yazdırmış durumda.

Jason Toews ve Dustin Coupal’ın Başarı Hikayesi

Jason ve Dustin adlı bu iki girişimci, araç sürücülerinin kendi bölgelerindeki en uygun yakıt fiyatlarına ulaşabilmeleri için gasbuddy.com adlı girişimi kurdu. Tasarruf etmeyi önemseyen çok büyük bir kitlenin siteye ilgi gösterdiğini gören girişimciler, yine de bu rağbetin şirketi ayakta tutmaya yetmediğini de not düşüyor.

Tam on sene boyunca zarar eden web site, mobil uygulamaların popüler olmasıyla beraber kendi uygulamalarını yapıyorlar ve milyonlarca kişi bu uygulamayı indiriyor. Bugün oldukça başarılı bir iş yürütüyorlar ve milyonlarca dolarlık gelire sahipler.

Başarılı insanların hayat hikayeleri: George Vlagos

Küçükken babasının ayakkabı tamiri atölyesinde çalışan George, bu işten hiç memnun kalmamış. Hatta çoğunlukla da mutsuzmuş. Ne var ki, eğitim hayatını tamamladıktan sonra daha tasarımcılığa dönük işler yapmak istediğini fark edip tekrar babasının dükkanına dönmüş. Burada, raflarda, mağazalarda bulunamayacak türden farklı ayakkabı tasarımlara yapmaya başlıyor ve ciddi bir ilgi görüyor. Oak Street Bootmakers adlı şirketinde halen tasarım ayakkabılar yapan George, internetten de yoğun bir şekilde sipariş alıyor ve gelen siparişler için en erken 6 hafta sonrasına randevu verebiliyor.

başarılı insanların hayat hikayeleri

Brian Scudamore’nin Başarı Hikayesi

Başarılı insanların hayat hikayeleri içinde belki de en sıradışı olanı Brian Scudamore’a ait. Şahsi aracı ve 700 dolar sermaye ile taşımacılık yapmaya başlayan Brian, ufak bir miktar para kazanınca hemen 1-800-GOT-JUNK isimli şirketini kurmuş. Hatta işlerine daha fazla zaman ayırabilmek için ilk sınıfta üniversiteyi terk eden Brian, şu anda Kanada, Avustralya ve Amerika’da 700’ün üzerinde franchisenin ana dağıtıcısı. Şirket, evlerden atıkları, gereksiz eşyaları alıyor; isteğe bağlı olarak ya başka yere taşıyor ya da imha ediyor.

Başarılı insanların hayat hikayeleri kapsamında muhteşem bir kitap tavsiyesi

Başarı ile özgüven arasındaki yakın ilişki düşünüldüğünde, her insanın başarı yolculuğunda özgüven yakıtına ihtiyacı olduğu kesinlikle yadsınamaz. Bu anlamda kişinin başarı yolculuğunu güzel bir şekilde sürdürebilmesi için özgüven yakıtını alması ve bu yakıt ile yoluna devam etmesi gerekmektedir.

  • İşte bu bağlamda size Mehmet Sırrı Özturan tarafından kaleme alınan ve birçok insanın özgüven yolculuğuna gerçek anlamda güç katan Özgüvenin Temel Dinamikleri setini size de tavsiye etmek istiyoruz. Bu eser setini gönül rahatlığı ile tavsiye ediyoruz, çünkü şimdiye kadar bu eser setini tavsiye edip de pişman olduğumuz hiç kimse olmadığı gibi bu eserleri okuyup kendisine gerçek anlamda katkı sağlamadığını ileri süren hiç kimse de olmadı.

Evet Özgüvenin Temel Dinamikleri hakikaten son derece başarılı ve işlevsel bir yapıt olduğu için genelde okuyucularından olumlu yorumlar almakta ve bu bağlamda son derece beğenilen bir eser olarak ortada durmaktadır. Şimdi aşağıya bazı okuyucu yorumlarını ve eserin indirme linkini alıyoruz. Bu okuyucu yorumlarını incelediğinizde ne demek istediğimizi siz de çok iyi anlayacaksınız. 

Eğer özgüven, kişisel gelişim, özsaygı gibi konularda daha derinlemesine bilgi sahibi olmak ve bu konularda kendinizi yetiştirip geliştirmek isterseniz, sizin için hazırlamış olduğumuz bu sitede biraz daha dolaşıp farklı yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Content missing

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir