Baş Ağrısı İçin Dua Okumak Şifa Bulmaya Vesile Olur

Baş ağrısı için okunan duaların sözleri, okunma usulü ve önemli uyarılar

Baş ağrıları insanların yaşamını derinden etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu ağrı bazen yanlış beslenme gibi çok basit bir sebebe dayanırken bazen de ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle baş ağrısı görüldüğünde bu durumu ciddiye almak ve vakit kaybetmeden doktor desteği almak büyük önem taşımaktadır.

Baş ağrılarında doktor desteği almak son derece önemli

Baş ağrıları için okunan duanın sözlerine ve okuma adabına geçmeden önce başa ağrılarının her şeyden önce bir sağlık sorunu olduğunu vurgulamakta fayda görüyoruz. 

Sağlık sorunları için şifa dualarını okumak Peygamber Efendimizin güzel davranışlarından biridir. Ancak Hz Muhammed’in hastalıklar söz konusu olduğunda hekime (doktora) başvurulması gerektiğini beyan ettiğini de unutmamak gerekir. Son din olan İslam baş ağrıları da dahil olmak üzere her türlü sağlık sorununda şifayı doktorlar eliyle bulmaya gayret etmeyi şart koşmaktadır. Yani baş ağrılarından şikayetçi olan bir kişinin tıbbi açıdan tedavi görmesi dinimizin emridir.

Ancak çoğu zaman baş ağrılarının sebebi bedensel bir rahatsızlık değil psikolojik sorunlardır. Bu durumlarda kişinin şifa bulmasına vesile olacak yegane güç ise “faziletli dualar”dır.

Bilinçli müminler baş ağrılarının tedavisi için öncelikle doktora başvuracak ve tedavilerini eksiksiz biçimde olacaklardır. Şayet bütün tetkiklerde baş ağrısının fiziksel bir nedeni bulunamamışsa yani bu ağrılar kişinin ruhsal durumundan kaynaklanıyorsa aşağıda sözlerini verdiğimiz dualar kişinin imdadına yetişecek, böylece Allah’ın izniyle mümin bu büyük sıkıntıdan kurtulacaktır.

Baş ağrısı için okunan dualar peygamber efendimizin sahih hadislerine dayanır

En güçlü ve en güvenilir dualar Kuran ayetlerine dayanan niyazlar ile Peygamber Efendimizin bizzat ağzından söylenen dualardır. Baş ağrısı için okunan duaların kaynağı da Hz Muhammed’in sözleridir. Bu sözler müminler tarafından yüzyıllardır okunmakta ve muazzam tesirlerine şahit olunmaktadır.

Peygamber Efendimizin hadislerine dayanan ve baş ağrılarının şifa bulması için okunan 2 farklı dua bulunmaktadır. Bu duaların sözleri ve okuma adabı hakkında şunlar söylenebilir:

Uzun yıllar mücadele edilen baş ağrılarının şifa bulması için okunan dua

Bazı insanlarda baş ağrısı kronik bir hal almıştır yani belli aralıklarla uzun dönem etkisini sürdürür. Bu insanlar için baş ağrısı artık hayatlarının bir parçası haline gelmiştir. Ancak baş ağrısı alışılacak bir sağlık sorunu değildir. Kişi ne kadar uzun süre bu sorunla uğraşırsa uğraşsın bu sıkıntıdan bir an önce kurtulmak ister.

Peygamber Efendimizin şu hadisi şerifini sabah ve akşam 3’er defa okuyan kişiler inşallah bu sıkıntılarından kurtularak şifa bulacaklardır.

Bismillahirrahmanirrahim

Bismillahil kebir neuzu billahil azimi min şerri ırkin naarin ve min şerri harinnar. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Büyük Allah’ın adıyla, zonklayan her damarın şerrinden ve cehennem ateşinin şerrinden ulu Allah’a sığınırız.” (İbn Mace, Tirmizi)

Stres ve sıkıntı hallerinde ortaya çıkan baş ağrılarının şifa bulması için okunan dua

Bazen baş ağrısı meydana gelen kötü olaylardan sonra görülür. Yani baş ağrısının sebebi yaşanan strestir. Bu durumda şu hadisi şerifin peş peşe 7 defa okunması halinde inşallah kişi baş ağrılarının hafiflediğine şahit olacaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

“Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yuğadiru sekame.” (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiçbir hastalık kalmasın.” (Ebû Dâvud, Buhârî, Müslim)

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir