Aşk Evliliği mi Mantık Evliliği mi? Hangisi Beni Mutlu Edecek?

Aşk evliliği mi yapmalı yoksa mantık evliliği mi diyenler için uzman tavsiyeleri

Evlenme kararı veren kişilerin kafalarına takılan en önemli sorulardan birisi de yaptıkları evliliğin aşk evliliği mi mantık evliliği mi olması gerektiğidir.

İnsanlar güzel bir aşk evliliği yaparak mutlu olacaklarını düşünseler de mantık evliliğinin kendilerine sağlayacağı rahatlıktan da vazgeçmek istemezler.

Peki ama hangisi? Aşk evliliği mi, mantık evliliği mi?

Aşk evliliği ile mantık evliliğinin karşılaştırmasını 5 maddede yaparak kararı size bırakacağız. Ancak biz maddeleri incelediğimizde mantık evliliğinin bize daha “mantıklı” geldiğini de ifade etmek istiyoruz. Tabii sizin bize katılmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Önünüzde iki seçenek var: aşk evliliği mi, mantık evliliği mi? İşte bütün mesele bu.

Aşk evliliğinde büyü bozulabilir, mantık evliliğinde ise…

Aşk, apansız ortaya çıkar. Aşk hesapsız kitapsızdır ve ne olduğuna dair net bir tanım yapmak imkansızdır. Kişinin kalbini ısıtacak bir aşkın ne zaman ortaya çıkacağını belirleyen şey biraz da şanstır. İşte bu nedenle aşka daha doğrusu aşk evliliğine güvenmek doğru değildir.

Hiçbir kural kayıt tanımayan, bir anda ortaya çıkan ve insanın bütün duygularını altüst eden aşkın aynı biçimde ortadan kalkma ihtimali de yüksektir.

Büyüklerin sıkça ifade ettiği ancak aşık olanların asla kabul etmediği “Aşk geçici bir duygudur.” tespiti kesinlikle doğrudur. İster onaylayın ister reddedin hissedeceğiniz hiçbir aşk ömür boyu aynı şekilde kalbinizi titretmeyecektir.

Mantık evliliğinde ise kişi nasıl bir ilişki sürdüreceğinin farkındadır. Sürprizler yoktur. Bu nedenle mantık evliliğine yön vermek ve onu biraz emek vererek aşk evliliği tadında yaşamak mümkündür.

Mantık evliliğinde pişmanlık göze alınmıştır

Mantık evliliğinde pişmanlığın göze alındığını söylediğimizde bazı okurlarımızı tedirgin etmiş olabiliriz. Ancak göze alınan bu pişmanlığın her zaman yaşanmadığını dolayısıyla kişinin güzel bir evlilik yapma şansına da sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Mantık evliliği kadın ile erkeğin gerçekçi bir bakış açısı ile olaylara yaklaşmasını sağlar. Böylece evlilik yaşamında ortaya çıkan sorunlarla daha güçlü biçimde mücadele edilir. Zaten sağlam aile yapısı dediğimiz durum da daha çok mantık evliliklerinin sonucudur.

İlginizi Çekebilir: İlk Buluşma Tüyoları 

Aşk evlilikleri neden uzun sürmüyor?

Aşk evlilikleri her şeyden önce “aceleye getirilmiş evlilikler”dir. Uzmanlar bir evliliğin aşk evliliği olarak kabul edilmesi için tanıştıktan sonra en fazla bir yıl içinde evlenmiş olma şartını ileri sürmektedir. Eğer bir yılı aşkın bir süre birlikte olduktan sonra evlilik kararı alınmışsa kişiler farkında olmasalar bile mantık evliliği yapmışlardır.

Aceleye getirilmiş aşk evliliklerinde kadın ile erkek her konuda gafil avlanır. Çünkü hissettikleri aşk duygusu gözlerini kör etmiştir ve evliliğin kendilerine yüklediği sorumluluğun farkında değillerdir. Oysa evliliğin üzerinden daha birkaç ay geçmeden pek çok sorunla mücadele etmeleri gerekecektir.

Aşk evliliklerinin karar aşaması duygusal durumla ilgili iken bu evliliğin yürümesi için gerçekçi ve mantıklı kararlar almak gerekir. Yani aslında hayat şartları bir süre sonra aşk evliliklerini mantık evliliği gibi sürdürmeyi zorunlu kılar.

Ayrıca aşk evliliği yapan insanlar aşık oldukları kişiyi kafalarında “kusursuz bir ideal kişilik” olarak çizmişlerdir. Oysaki sevgiliyle aynı evi paylaştıktan sonra aslında onun da “ne kadar normal bir insan olduğu” ortaya çıkmaktadır.

Aşk evliliklerine hem dışarıdan gelen olumsuz müdahaleler hem de insanların zamanla değişen duyguları bu evliliğin çatırdamasına yol açar. Aşk evliliklerinin uzun süreli olmaması o kadar yaygın bir durumdur ki insanlar tarafından ilişkinin doğal sonucu olarak algılanmaya başlanmıştır.

Masallar çocuklukta kaldı ama bu “aşksız yaşamak” gerektiği anlamına gelmez

Aşk evliliği ile ilgili ifade ettiğimiz olumsuz durumlar aşkın yaşamdan çıkarılması gereken, kötü bir his olduğunu göstermez.

İlk gençlik dönemi bittikten sonra insanların kararlarını duygularına göre almamaları elbette daha isabetli olacaktır. Evlilik gibi ciddi bir süreç söz konusu olduğunda kişinin sadece kalbinin sesini dinlemesi tatmin edici bir yaklaşım değildir. Ancak aşk insanoğlunun binlerce yıldır en fazla önemsediği duygulardan biridir ve inkârı da mümkün değildir.

O halde aşk evliliği mi mantık evliliği mi tartışması yapıldığında evlilik yaşamına mantıklı bir gözle bakılması gerektiği fakat aşka da kapıyı tamamen kapatmanın doğru olmadığını ifade etmek gerekir.

Madem ki mantık evliliği yapacaksınız o halde standartlarınızı yüksek tutun

Aşk evliliği yapmaya karar vermiş kişilere sadece karar vermeden önce bir kez daha durup düşünmeleri gerektiğini söylemekten başka çaremiz yok. Çünkü hiçbir tavsiye, yaşanan aşkın farklı bir nitelik kazanmasını sağlamaz. Aşk, kendi mecrasında ilerler ve er ya da geç  kendi gerçekliğini oluşturur.

Ancak mantık evliliği yapacak kişilere son söz niyetine önemli bir tavsiyede bulunmak istiyoruz:

Mademki mantık evliliği yaparak rahat ve huzurlu bir yaşam tercihinde bulunuyorsunuz o halde seçeceğiniz kişinin dış görünüşü normalden güzel olmalı, maddi durumu sizi rahata kavuşturacak kadar iyi olmalı ve toplumsal statüsü sizi mutlu edecek kadar yüksek olmalı.

İstediğiniz erkeği, Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi seti sayesinde etki altına alacaksınız. Kanıt mı istiyorsunuz, işte yorumlar:

Buraya tıklayıp Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir