Artık Siz de Kadın Erkek İlişkisinde Uzman Olacaksınız

Kadın Erkek İlişkisinde Uzman Kesilmek İsteyenler için Harika Tavsiyeler

Kadın erkek ilişkisi çok eski dönemlerden günümüze hep merak konusu olmuştur. Zira kadın erkek ilişkileri maalesef genellikle bir çekişme alanı haline gelmiştir. Oysa kadın ve erkek birbirini tamamlayan ve birbirinden ayrılamaz bir ikilidir.

 • Bundan dolayı çekişme yerine birbirilerini anlamaya yönelik konulara çaba sarf etmek çok daha anlamlı olmaktadır. Esasında bireylerin kendilerini tanımaları, çok daha sağlıklı bir ilişki kurabilmeleri için şart olmaktadır.

Bu durum hem erkekler için geçerli olmaktadır hem de kadınlar için geçerli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınların kendi doğaları gereği farklı bir mizaçları vardır. Bu durum keza erkekler için de geçerli bir durumdur.

Bu noktada kadınların erkeklerden şikayet ettiği konular olduğu gibi erkeklerin de kadınlardan şikayetçi oldukları konuların mevcut olduğu bilinmektedir.

Erkekler Kadınların Hangi Özelliklerinde Şikayetçidir

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi erkeklerin de şikayet ettikleri bazı durumların olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda erkeklerin, kadınların hangi özelliklerinden şikayetçi olduklarına dair farklı yorumlar yapılmaktadır. Bu noktada uzmanlar tarafından (bilhassa ilişki uzmanları tarafından) erkeklerin kadınlara dair şikayet ettikleri konular şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kadınların hemen her şeye karışıyor olması
 • Kadınların çok konuşması
 • Kadınların sürekli olarak şüpheci bir tavır içerisinde olması
 • Kadınların aşırı kıskançlık tavırlarının olması
 • Kadınların hemen her şeyi kontrol etme çabası
 • Kadınların aşırı meraklı olması
 • Kadınların aşırı derecede evlenme merakının bulunması

Sıralanan bu özellikler kadın erkek ilişkisi ve iletişimlerinde en çok şikayet ettikleri konuların içerisinde yer almaktadır. Sıralanan bu konu listesi, esasında erkeklerin doğasına ters gelen ve özgürlük alanlarını kısıtlayan konular olarak karşımıza çıkmaktadır. Özgürlük alanının kısıtlandığını düşünen erkekler ise doğal olarak bu durumlardan rahatsız olmaktadır.

Peki Kadınlar Erkeklerin Hangi Özelliklerinden Şikayetçidir?

Erkeklerin kadınlardan şikayetçi oldukları konular bulunduğu gibi, kadınların da erkeklerden şikayetçi oldukları konuların bulunduğu bilinmektedir. Kadınların doğası gereği pek çok farklı özelliklere sahip oldukları düşünüldüğünde erkeklerin bazı davranışlarından şikayet etmeleri gayet doğal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu noktada kadınların erkeklerden şikayet ettikleri konuların şu şekilde sıralanması mümkün olmaktadır, bu liste de uzmanların hemfikir olduğu bir liste:

 • Erkeklerin ilgisiz davranmasından
 • Erkeklerin aşırı kıskanç davranmasından
 • Erkeklerin aşırı güç gösterisi meraklısı olmasından
 • Erkeklerin kaba davranışları alışkanlık haline getirmesinden
 • Erkeklerin romantik tavırlar içerisinde olmasından
 • Erkeklerin sorumsuz davranışlar sergilemesinden
 • Erkeklerin kişisel bakımlarına özen göstermemelerinden

Sıralanan bütün bu özellikler, kadınların mizacına ters düşen özelliklerdir. Bundan dolayı kadınların bu tip davranışlardan rahatsız olmaları doğal olmaktadır.

Esasında kadınlar son derece ince fikirli hassas bireylerdir. Bundan dolayı erkekler için doğal ve olağan gelen pek çok şey kadınlar için rahatsız edici olabilmektedir. Bu nedenle kadınların, erkeklerin ilgisiz davranmasından ve kıskanç tavırlarından rahatsız olmaları gayet doğaldır. Bütün bu unsurlar kadın erkek ilişkisi bakımından önemli hususlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Yazı: Erkeklerin Hoşuna Giden Sözler Sizin de Hoşunuza Gidecek!

Peki Kadın Erkek İlişkisinin Sağlıklı Oluşmasının Çözümü Ne?

Kadın ve erkeklerin birbirlerinden farklı mizaçları bulunan iki özgür birey oldukları unutulmamalıdır. Bu durumu baştan kabul etmek her iki taraf için de etkili bir iletişimin başlayabilmesi için şart olmaktadır.

 • Kadınların olaylara bakış açıları ve olaylar karşısında verdikleri tepkilerle erkeklerin verdikleri tepkiler farklılık göstermektedir. Bundan dolayı kadın erkek ilişkilerinde çatışmaların yaşanması doğaldır.

Ancak sorun bu çatışma alanının kontrollü bir şekilde yürütülememesidir. Zira her iki taraf da karşısındaki bireyin farklı özelliklere sahip özgür bir birey olduğunu kabul etmezse bir ilişkinin sağlıklı yürümesi imkansız olmaktadır.

Bundan dolayı öncelikle bireylerin kendi duygu ve düşüncelerinin farkında olmaları gerekmektedir. Sonraki adımda ise kadın ve erkeklerin kendini karşısındakinin yerine koyarak empati yapması gerekir.

 • Zira bir şahsın empati yapabiliyor olması sayesinde yapılan bir davranış sonrasında karşısındaki bireyin düşeceği durum da hesaba katılmaya başlanmaktadır. Bu durum doğal olarak karşı cinslerin birbirilerini kırmaktan kaçınmaları anlamına gelmektedir.

Kadın erkek ilişkisi bağlamında etkili bir danışmanlık sisteminin oluşması, esasında sağlıklı bir ilişkinin yürütülmesi için şart olmaktadır. Son zamanlarda bu konuya dair bilinçlenme çalışmalarının meyvesini vermeye başladığını söylemek de mümkün olmaktadır.

Evlilik Öncesi Kadın Erkek İlişkisi

Kadın erkek ilişkisi söz konusu olduğunda, bu ilişkinin en hareketli olduğu dönem evlilik öncesi dönemdir. Bu dönemlerde kadınların ve erkeklerin daha kendi psikososyal durumlarını tanımlayamıyor olmaları, bu dönemdeki en önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Bunun yanı sıra gönül ilişkilerinin bu dönemde yoğun olduğu da bilinmektedir. Sağlıklı bir ilişkinin nasıl yürütüleceğine dair bilgi sahibi olmayan kadın ve erkekler daha çok deneme yanılma yoluyla bu konularda tecrübe edinmeye başlarlar.

Ya da arkadaş ortamında söylenen sözlerden yola çıkarak kendilerini ve karşılarındakileri tanıma yolunu seçen kadın ve erkekler, çoğunlukla gereksiz ve yanlış bilgilerle hareket etmek durumunda kalırlar.

Bu durum ise doğal olarak kadın ve erkek ilişkilerinin sağlıksız bir şekilde yürütülmesine sebep olmaktadır. Bu noktada kadın ve erkeklerin evlilik öncesinde daha doğru bilgilendirme şansına sahip olmaları, kadın erkek ilişkilerinin çok daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır.

Evlilikte Kadın Erkek İlişkisi

Kadın erkek ilişkisi çerçevesinde en önemli dönem olarak evlilik dönemi karşımıza çıkmaktadır. Zira bu dönemdeki sorunlar evlilik kurumunun sarsılmasına hatta 3. şahısları dahi etkileyecek durumların yaşanmasına neden olmaktadır.

 • Bundan dolayı öncelikle evlilik yaşının doğru ayarlanmış olması önem kazanmaktadır. Çünkü evlilik yaşının doğru ayarlanmış olması, kadınların da erkeklerin de kendilerini tanıyan ve karşı cinsin özelliklerini de tanımlayabilen bir olgunluğa sahip olması anlamına gelmektedir.

Ayrıca kadın erkek ilişkisi çerçevesinde deneyim sahibi olmak ve bu ilişkiyi sağlıklı bir şekilde yürütebilecek olgunluğa sahip olmak pek çok sorunun ortaya çıkmasına engel olmaktadır.

 • Evlilik döneminde kadın erkek ilişkisinden kaynaklanan sorunlar daha çok, önceki yaşantı ve deneyimlerden öğrenilen şeylerle çözülmektedir. Ancak kimi zaman geçmiş yıllardaki deneyimler olumsuz olduğunda doğal olarak evlilik dönemindeki ilişkinin de normal bir şekilde devam etmesi engellenmektedir.

Bu noktada evlilik danışmanlarının oldukça önemli bir işlevi yerine getirdiğini söylemek mümkün olmaktadır. Günümüzde pek çok evlilik danışmanının çok daha sağlıklı bir kadın erkek ilişkisi ortamının oluşması için çaba sarf ettiği bilinmektedir. Bu durum pek çok olumlu kazanımı da beraberinde getirmektedir.

Etkili Kadın Erkek İlişkisinin Püf Noktaları

Etkili bir kadın erkek ilişkisi söz konusu olduğunda bilinçli iki bireyin karşılıklı olarak iletişim kurması şart olmaktadır. Bunun için karşı cinslerin öncelikle kendilerini, daha sonra karşısındakini iyi tanıyor olması gerekmektedir. Bu noktada kadın erkek ilişkisinin sağlıklı yürütülmesi için gerekli olan davranış şekillerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kendi duygu ve düşüncelerinizi karşınızdakine açmaktan çekinmeyin
 • Kendinizi ve karşınızdakini doğru bir şekilde tanımaya çalışın
 • Her söylenilen bir sözün ardından bir art niyet aramayın
 • Sürekli karşınızdakinin yetersizliklerini dillendirmeyin
 • Karşınızdakinin yetkinliklerini ve kabiliyetlerini ön plana çıkartın
 • Karşı cinsi anlamaya onunla empati kurmaya çalışın
 • Karşınızdakinin sizin rakibiniz olmadığını unutmayın
 • Birbirinizin varlığını hazza dönüştürme yollarını araştırın

Sıralanan bütün bu özellikler sağlıklı bir kadın erkek ilişkisinin oluşması noktasında önemli kazanımlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

İstediğiniz erkeği, Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi seti sayesinde etki altına alacaksınız. Kanıt mı istiyorsunuz, işte yorumlar:

Buraya tıklayıp Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir