Anksiyete Belirtilerini Öğrenin, Sorun Ciddileşmeden Tedbirinizi Alın!

En yaygın görülen anksiyete belirtileri

Anksiyete hem ruhsal yapınızı hem de vücut sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle de anksiyete belirtilerini “psikolojik belirtiler” ve “fiziksel belirtiler” olarak iki başlık altında incelemek daha doğru olacaktır.

Anksiyetenin psikolojik belirtileri

Devamlı sinirli, huzursuz ve gergin misiniz?

Anksiyeteden rahatsız olan bir kişi devamlı huzursuz ve gergindir. Aslında huzursuz ya da sinirli olması için ortada ciddi bir sebep yoktur. Onun için gergin bir ruh hali ile yaşamak kişiliğin bir parçası haline gelmiştir.

Günlük hayattaki normal bir işten önce o işle ilgili olumsuz hayaller kurmak

Anksiyeteden rahatsız olan bir kişi herhangi bir yolculuğa çıkmadan ya da riskli bir işe başlamadan önce yaşanabilecek muhtemel bütün olumsuzlukları düşünür. Mesela arabayla bir yerden bir yere gideceği zaman yolculuğun mesafesi ve süresinden önce yolda meydana gelebilecek kaza ile ilgili zihninden birçok senaryo geçirir.

Bazı konularda takıntılı düşüncelerden kurtulamazsınız

Bir şeyi belli bir tarzda yapma konusunda takıntılı fikirlere sahip olmak anksiyete belirtisidir. Kişi belli alışkanlıklarının dışında bir davranış geliştirdiğinde başına kötü şeyler geleceğinden korkar ve endişeye kapılır.

Bazı hareketleri defalarca tekrarlama alışkanlığı…

Kapıyı kilitlediği halde anahtarı defalarca çevirip kontrol etmek, çantasına bıraktığı bir eşyaya belli aralıklarla bakıp orada olup olmadığını denetlemek, ödediği faturaları gerçekten ödeyip ödemediğinden emin olamamak ve defalarca kontrol etmek gibi tekrarlanan anlamsız davranış kalıpları anksiyete belirtisi kabul edilir.

İş hayatında “yetişememe” ve “eksik bırakma” korkuları yaşama

Anksiyeteden rahatsız olan kişiler zamanlarının hiçbir şeye yetmediğini düşünürler ve devamlı bir yerlere yetişme telaşı içindedirler. Ayrıca yaptıkları bir işi tam olarak yaptıklarından asla emin olmazlar ve her zaman içlerinde “Acaba bu işi eksik mi yaptım?” tereddütünü yaşarlar.

Kaygı ve endişeden dolayı bazı davranışları yapmaktan kaçınma

Bazı kişilerde anksiyete o kadar güçlü biçimde varlığını hissettirir ki kişi sık sık yapmak istediklerinden vazgeçer. Ancak her seferinde vazgeçme sebebini açıkça kendine itiraf etmek yerine “başka gerekçeler bularak” saklamayı da başarır. Sık sık karar verip sonra bu kararlarından vazgeçen insanların anksiyete olma ihtimalleri diğer insanlara göre çok daha fazladır.

Anksiyetenin bedensel belirtileri

Aşırı terleme

Anksiyete olan insanlar gergin ve sinirli olduklarında terlemeye başlarlar. Özellikle avuç içlerinin normalden fazla terlemesi önemli bir anksiyete belirtisidir.

Kendini yorgun ve güçsüz hissetme

Bir türlü dinlenememe ve kendini devamlı yorgun hissetme de anksiyeteye işaret yeter. Ancak bazı anksiyete hastaları gün içinde belli bir zaman aralığında kendilerini çok dinç ve enerjik hissederler. Bu güçlü halleri sürekli değildir. Bir müddet sonra birdenbire güçlerinin tükendiğini hissederek yeniden bitkin hale gelirler.

Kalp atış hızı önemli bir anksiyete belirtisidir

Anksiyete hastalarının kalp atış hızı normalden fazladır. Çünkü hissettikleri heyecan adrenalin salgılanmasına neden olur. Adrenalin ise kan akış hızını ve kalp atışı sayısını arttırır. Ayrıca anksiyete olan kişilerin ilerleyen yaşlarda kalp krizi geçirme ihtimali diğer insanlara göre iki kat fazladır.

Okumak İsteyebilirsiniz: Özgüven Eksikliği Nasıl Aşılır?

Uykusuzluk

Bir türlü uyuyamama, uykudan uyanma ve rahat bir uyku geçirememe de anksiyete belirtisidir.

Anksiyete ya kabız yapar ya da ishal…

İnsanların bağırsak hareketleri psikolojileri ile ilgili önemli bilgiler verir. Kişinin hissettiği duygulara bağlı olarak bağırsaklar farklı tepkiler verir. Anksiyete olan bir kişi de normal bağırsak işlevlerine sahip değildir. Genellikle kabızlık problemi yaşayan anksiyete hastaları belli dönemlerde bir ya da iki gün süren ishal nöbetleri de yaşarlar.

Titreme ve kas seğirmesi

Ellerde titreme ve göz çevresindeki kaslarda seğirme anksiyete işareti olabilir.

El titremeleri anksiyete dışında daha pek çok farklı rahatsızlıktan ötürü görülebilir. Ancak göz seğirmeleri neredeyse kesine yakın tespit yapmamızı sağlayan önemli bir anksiyete belirtisidir. Tabi titreme ve seğirmelerin başka sağlık problemlerine de işaret edebileceğini göz önünde bulundurmak isabetli olacaktır.

Karın ağrısı ve mide krampları

Neredeyse bütün anksiyete mağdurları karın ağrısından ve sık sık yaşadıkları mide kramplarından şikâyet etmektedir. Mide de tıpkı bağırsak sisteminde olduğu gibi doğrudan doğruya kişi psikolojisine bağlı tepkiler verir. Anksiyeteden rahatsız olan kişiler özellikle önemli bir iş yapacakları zaman mide krampları nedeniyle rahatsız edici ağrılar çekerler.

Tahlillerde sebebi bir türlü bulunamayan baş ağrıları

Anksiyeteden ötürü baş ağrısı çeken kişiler bu durumu genellikle çok ciddi bir hastalığın belirtisi saymaktadır. Çünkü anksiyeteden rahatsız olan kişiler ağır bir hastalık yaşamaktan ciddi biçimde korkmaktadır. Bu nedenle de hissettikleri baş ağrısını çok önemli bir rahatsızlığın dışavurumu olarak kabul ederler. Halbuki baş ağrısına neden olan sadece psikolojik yapıları yani anksiyete halleridir.

Anksiyete hastaları baş ağrılarının sebebini bulmak için sayısız film çektirirler ve birçok tahlil yaptırırlar. Ancak sonuç her zaman aynıdır ve hiçbir zaman net bir teşhis ortaya konmaz. Bazı doktorlar bu durumda işin kolayına kaçarak birkaç antidepresan verir ve anksiyete hastasından bir an önce kurtulmanın yolunu arar.

Özgüven sahibi olmak mı istiyorsunuz; öyleyse Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti ile bir şans verin kendinize. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, hakikaten dikkate şayan.

Buraya tıklayıp Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir