Aile Huzuru İçin Dua Nasıl Okunur?

aile huzuru için dua

Aile huzuru için okunan dua Kur’an ayetlerine ve esmalara dayanır

Aile huzuru insanların mutluluğu yakalamaları açısından büyük önem arz etmektedir. Bir insan ev içinde huzurlu değilse hayatın hiçbir alanında mutlu olamaz. Buna karşın aile huzuru olan insanların her türlü sıkıntıyla baş etme gücüne sahip olduğu bilinmektedir. O halde aile huzurunu bulmak için dua okumak ve böylece yüce Allah’tan yardım dilemek zaruri hale gelmektedir.

Aile huzuru için okunacak duanın sözlerine ve okuma adabına geçmeden önce ifade etmek gerekir ki bu dua tamamen sahih kaynaklara dayanmaktadır. Duanın içinde Kur’an ayetleri ile Allah’ın güzel isimleri olan esmalar bulunmaktadır. Bu itibarla duanın gönül rahatlığı ile okunabilecek bir niyaz olduğunu söylemek mümkündür.

Aile huzuru için dua okuyacak müminler şu 3 hususa dikkat etmelidir

İslam ahlakına uygun bir yaşam sürdürmek

Aile huzurunu yakalamak isteyen müminler her şeyden önce kendi tutum ve davranışlarına dikkat etmek zorundadır. Kişi İslam’ın emir ve yasaklarına uymalı, ayrıca dinimizin emrettiği ahlaki değerlere de uygun bir yaşam sürdürmelidir. Aile huzurunu isteyen bir mümin her şeyden önce sahip olduğu zararlı alışkanlıkları terk etmeli ve kendi şahsını huzurlu bir aileye layık olacak bir insan haline getirmelidir.

Sadaka vermenin büyük fazileti

Büyük alimler sadaka vermenin sayısız hikmeti olduğunu ifade etmişlerdir. Eğer aile bireyleri güçlerinin yettiği ölçüde sadaka vermeyi alışkanlık haline getirirlerse inşallah çok daha huzurlu bir aile ortamına sahip olacaklardır.

Üçüncü şahısların fitnelerine karşı uyanık olmak

İslam dinine inanan bir mümin her şeyden önce feraset ve hikmet sahibi olmalıdır. Aile içinde her ne sorun yaşanırsa yaşansın başka insanları bu sorunlara ortak etmemelidir. İslami anlayışta ailevi problemler görüldüğünde bilgisine güvenilen aile büyüklerine müracaat edilebilir. Bu insanların hakem olması istenebilir ve gösterdikleri doğru yolda farklı kararlar alınabilir. Ancak ailenin huzurunu bozan kişilerin fitnelere karşı uyanık olunmalı ve bu kötü niyetli insanların görüşlerine asla itibar edilmemelidir.

Aile huzuru için okunacak dua günün hangi vakti okunmalıdır?

Bu kutsi duanın günde 2 defa okunması tavsiye edilmektedir. Bu okumalardan birincisi sabahın erken saatlerinde yani şafak vaktinde yapılır. İkinci okuma ise yatsı namazından sonra niyaz edilir.

Söz konusu bu okunma vakitleri büyük alimlerin tavsiyesi niteliğindedir. Eğer müminler ifade edilen bu vakitlerde dua etmeye fırsat bulamazlarsa günün diğer saatlerinde de dua edebilirler.

Duaya kaç gün boyunca devam etmek gerekir?

Aile huzuru için okunan duanın peş peşe 3 gün boyunca okunması daha makbul kabul edilmektedir. 

Bazı kaynaklarda ise bu duaya cuma sabahı başlanarak perşembe gecesine kadar duaya devam edilmesi gerektiği belirtilmektedir. Yani duanın 7 gün boyunca okunmasının daha doğru olduğu ifade edilmektedir. 

Ancak yaygın olan uygulamanın duanın 3 gün okunması biçiminde olduğunu da vurgulamak gerekir. 

Aile huzuru için dua vekaleten okunabilir mi?

Bazı durumlarda anne babalar da evlatlarının huzurlu bir aileye sahip olması için dua edebilirler. Büyük alimler bu durumda da duanın inşallah tesirli olacağını belirtmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus vekaleten dua edildiğinde kimler için dua edildiğinin açıkça beyan edilmesidir. Anne babalar evlatları için el açtıklarında bu duayı çocuklarının huzurlu bir aileye kavuşmasını dilemek için okuduklarını duanın niyet bölümünde açıkça belirtmelidir.

Tabi unutulmamalıdır ki insanların bizzat kendi dilleri ile yaptıkları dualar vekaleten yapılan dualardan çok daha tesirli olmaktadır. Bu itibarla aile huzuru olmayan kişilerin el açarak yüce Rablerinden bizzat yardım dilemeleri çok daha makbul olacaktır.

aile huzuru için dua

Aile huzuru için okunan duanın sözleri

Aile huzuru için okunan dua Allah’ın güzel isimlerinden olan 3 esma ve 3 Kur’an ayeti ile okunur. Duanın teşkili şöyledir:

  • Ya Vedud esmasına nida edilmesi ve ardından Rum suresinin 21. ayetinin okunması
  • Ya Cami esmasına nida edilmesi ve ardından Meryem suresinin 96. ayetinin okunması
  • Ya Mucib esmasına nida edilmesi ve ardından Nisa suresinin 132. ayetinin okunması

İfade edilen bu teşkil sırasına göre aile huzuru için okunan duanın tam sözleri şöyle olacaktır:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Vedud,

Ve min ayatihı en haleka leküm min enfüsiküm ezvacel li teskünu ileyha ve ceale beyneküm meveddetev ve rahmeh inne fı zalike le ayatil li kavmiy yetefekkerun.

Ya Cami,

İnnellezıne amenu ve amilus salihati se yec’alü lehümür rahmanu vüdda.

Ya Mucib,

Ve lillahi ma fis semavati ve ma fil ard ve kefa billahi vekıla. (amin)

Bundan böyle müminin silahı olan doğru ve en güçlü duaları Murad Duaları Kitabı'ndan öğrenebileceksiniz. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, sizi de çok etkileyecek.

Buraya tıklayıp Murad Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir